KSOM Weekends
12:00am - 9:00am
KSOM Weekends
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

Glenwood Girls Capture Team Title at Varsity Trojan COED Track Meet


(Atlantic) The Glenwood girls edged Harlan Community to win the team title at the Varsity Trojan COED Track meet in Atlantic Monday night, 118-to-115. 
 
Gold medal winners for the Rams included; Sarah Salerno, in the Long Jump, Molly Dean, High Jump, Shuttle Hurdle Relay, 4x200 Meter Relay, Ruth Miranda in the 100-Meter Hurdles, Bailey Starner, Discus, Jacy Embray, Shot Put, and 4x100 Meter Relay. 
 
The Cyclones picked up  first place finishes from Mikayla Evers, Long Jump, Distance Medley, Sprint Medley and 4x400 Meter Relay team. 
 
Tiffany Williams was a double winner for Atlantic with firsts in the 3,000 and 1,500, and she also finished third in the 400-meters, Stephanie Sandbothe was second in the High Jump, 
 
Team Scores:
1. Glenwood-118
2. Harlan-115
3. Creston-68
4. Council Bluffs, Abraham Lincoln-58
4. Clarinda-58
6. Shenandoah-51
7. Atlantic-38
8. Lewis Central-31
9. St. Albert-27
10. Council Bluffs, Thomas Jefferson-25
 
Girls Trojan Relays:
 
Shot Put:
1. Jacy Embray, Glenwood, 40-07.50
2. Mistie Kackley, Council Bluffs, Thomas Jefferson, 37-08.50
3. Serena Parker, Shenandoah, 37-05.50
 
Discus:
1. Baily Starner, Glenwood, 114-00
2. Linnaea Konfrst, Glenwood, 108-10
3. Hallie Goudie, Clarinda, 106-09
 
Long Jump.
1. Mikayla Evers, Harlan, 16-09.00
2. Sarah Salerno, Glenwood, 15-09.00
3. Reiny Ostrander, Glenwood, 15-06.50
 
 
High Jump:
1. Molly Dean, Glenwood, 5-01
2. Stephanie Sandbothe, Atlantic, 5-00
3. Delaney Kinghorn, Shenandoah, 4-10
 
Girls:
 
3,0000
1. Tiffany Williams, Atlantic, 11:48.28
2.  Mercede Mayberry, Harlan, 11:58.28
3.  Emma Preston, Council Bluffs, Abraham Lincoln, 12:00.30
 
4x800
1. Creston,  10:09.41
2. Harlan, 10:14.44
3. Council Bluffs, Abraham Lincoln, 10:51.02
 
Shuttle Hurdle Relay:
1. Glenwood, 1:10.80
2. Harlan, 1:13.64
3. Shenandoah, 1:14.77
 
100 Meters
1. Jaedra Moses, Clarinda, 13.11
2. Mercedes Hart, Council Bluffs, Abraham Linoln, 13.22
3. Kecia Caudill, Glenwood, 13.30
 
Distance Medley Relay
1. Harlan, 4:24.44
2. St. Albert, 4:34.53
3. Council Bluffs, Thomas Jefferson, 4:37.08
 
400 Meters:
1. Brianna Waugh, Council Bluffs, Abraham, Lincoln, 1:03.46
2. Nycole Christensen, Council Bluffs Lewis Central, 1:05.20
3. Tiffany Williams, Atlantic, 1:05.29
 
4x200 Meter Relay
1. Glenwood, 1:51.24
2. Clarinda, 1:51.35
3. Lewis Central, 1:53.04
 
100 Meter Hurdles:
1. Miranda Ruth, Glenwood, 16.35
2. Allison Bruck, Harlan, 16.93
3. Amber Castillo, Creston, 17.18 
 
800 Meters:
1. Natalie Mostek, Creston, 2:24.88
2. Bailey Kuhl, Harlan, 2:26.59
3. Maria Mostek, Creston, 2:28.96
 
200 Meters:
1. Merecedes Hart, Glenwood, 26.89
2. Jenny Bair, Clarinda, 27.09
3. Delaney Coffelt, Lewis Central, 27.99
 
400 Meter Hurdles
1. Sydney Nielsen, Shenandoah, 1:07.38
2. Hannah Havick, Harlan, 1;10.87
3. Molly Dean, Glenwood, 1:11.88
 
 
Sprint Medley
1. Harlan, 1:55.31
2. Council Bluffs, Thomas Jefferson, 1:56.23
3. St. Albert, 1:57.29
 
1500
1.Tiffany Williams, Atlantic, 5:11.61
2. Maria Mostek, Creston, 5:13.98
3. Jacey Martin, St. Albert, 5:19.85
 
4x100 Meter Relay
1. Glenwood,  51.55
2. Clarinda, 51.63
3. Council Bluffs, Abraham Lincoln, 53.73
 
4x400 Relay
1. Harlan, 4:16.62
2. Creston, 4:20.03
3.  St. Albert, 4:28.23