Frank Rizzo
Frank Rizzo
6:00am - 10:00am
Frank Rizzo Morning Show
Make A Request
My Profile
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

Glenwood Boys Win Team Title at Trojan COED Track Meet


(Atlantic) Glenwood won the team title on the Boys side of the  Varsity Trojan COED Relays in Atlantic Monday night. The Rams scored 124-points and Harlan finished second with 97.75. 
 
Two meet records were broken . The Harlan 4x800 Meter Relay team of  Nick Hough, Jacob Feldman, Phillip Sciranko and Levi Preston ran away from the field in a record time of 8:13.66. St. Albert  set a new record in the Distance Medley Relay with a time of 3:38.11.
 
 
Team scores:
1. Glenwood-124
2. Harlan-95.75
3. St. Albert-92
4. Atlantic-70
5. Council Bluffs, Abraham Lincoln, 60
6. Shenandoah-52.75
7. Clarinda-48.75
8.Red Oak-14.75
 
Shot Put:
1. Mike Harriman, Council Bluffs, Abraham Lincoln, 48-06.00
2. Justin Butcher, St. Albert, 45-01.00
3. Tyler Christensen, Atlantic, 44-02.00
 
Discus
1. Colton Tracy, Council Bluffs, Abraham Lincoln, 159-10
2. Austin Fichter, Shenandoah, 129-09
3. Trent Aldrich, Clarinda, 127-06
 
High Jump
1. Alec Hayes, Atlantic, 6-02.00
2. Noah Bix, Clarinda, 6-01
3. Spencer Smith, Glenwood, 6-00
 
Long Jump
1. Avery Thomas, Council Bluffs, Abraham Lincoln, 19-9.50
2. Robbie Bodine, Atlantic, 19-02.00
3. Jett Kettwick, Clarinda, 18-11.25
 
4x800 Meter Relay
1. Harlan, 8:13.66 (new meet record)
2. St. Albert
3. Glenwood, 8:31.96
 
3,200 Meters
1. Josh Sundberg, Red Oak, 10:29.71
2. Freddy Hug, St. Albert, 10:32.03
3. Nate Hoyt, Shenandoah, 10:50.86
 
Shuttle Hurdle Relay
1. Harlan, 1:01.32
2. Clarinda, 1:04.28
3. Atlantic, 1:04.69
 
100 Meters
1. Sam Kroepel, Shenandoah, 11:57
2. Hooch Johnson, St. Albert, 11:67
3. Spencer Smith, Glenwood, 11:82
 
400 Meters
1. Cole Kennedy, Glenwood, 52.72
2. Billy Ehrenberg, Council Bluffs, Abraham Lincoln, 53.07
3. Isaac Hein, Glenwood, 53.28
 
4x200 Meter Relay
1. Glenwood, 1:32.01
2. St. Albert, 1:33.95
3. Shenandoah, 1:34.59
 
110 High Hurdles
1. Dane Kruse, Glenwood, 15.13
2. Connor Clayton, Harlan, 15.74
3. Tyler Moore, Glenwood, 16.05
 
1600 Meters
1. Chris Brace, Harlan, 4:42.83
2. Phillip Scrianko, Harlan, 4:49.69
3. Josiah Williams, Atlantic, 4:51.06
 
200 Meters
1. Mavrick Decker, Glenwood, 23.18
2. Jake Bendgen, St. Albert, 24.06
3. Tristen Benn, Atlantic, 24.54
 
400 Hurdles
1. Nolan Eflin, Glenwood, 57.49
2. Caleb Petersen, Glenwood, 57.75
3. Brendon Holmes, Atlantic, 59.08
 
Distance Medley
1. St. Albert, 3:38.11 (New Meet Record) 
2. Harlan, 3:44.20
3. Glenwood, 3:47.04
 
800-Meters
1. Jared Cook, Glenwood, 2:03.42
2. Nick Hough, Harlan, 2:04.18
3. Chris Brace, Harlan, 2:04.26.
 
4x100 Meter Relay 
1. Glenwood, 44.44
2. Shenandoah, 45.01
3. St. Albert, 45.42
 
4x400 Meter Relay
1.Harlan, 3:29.22
2.Glenwood, 3:31.35
3.St. Albert, 3:32.95