KSOM Weekends
11:00am - 5:00pm
KSOM Weekends
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

Sports Spotlight Boys Basketball Awards


Class 1A 1st Team All-State

G-TJ Bower, Senior, Nodaway Valley (Greenfield)
G-Brandon Snyder, Senior, West Lyon (Inwood)
G-Chase Zaruba, Senior, Easton Valley
F-Elias Nissen, Senior, Springville
F-Jeremy Deemer, Senior, Lamoni
C-Kory Kuenstling, Senior, Dunkerton

 

Class 1A 2nd Team All State
G-Riley Francis, Senior, Boyden-Hull
G-Luke Lyle, Senior, Keota
G-Colin Lane, Senior, Belmond-Klemme
F-Kyle Gritsch, Senior, B-G-M (Brooklyn)
F-Tyler Stumbo, Junior, Laurens-Marathon
C-Cody Cunard, Senior, Heartland Christian (Council Bluffs)

 

Class 1A Player of the Year: Brandon Snyder, Senior, West Lyon (Inwood)
Class 1A Coach of the Year: Ryan Olson, Lamoni

 

Class 2A 1st Team All State

G-Kyle Fopma, Senior, Western Christian (Hull)
G-Haris Takes, Senior, Cascade (Western Dubuque)
G-Andrew Van Ginkel, Senior, Rock Valley
F-Casey Schlatter, Senior, Iowa Falls-Alden
F-Reed Tellinghuisen, Senior, East Sac County
C-Sam Amsbaugh, Senior, West Fork

 

Class 2A 2nd Team All State
G-Matt Baker, Junior, Albia
G-Erich Erdman, Junior, Forest City
G-Cody Mason, Senior, MFL, Mar-Mac (Monona)
​F-Drew Cook, Junior, Iowa City Regina
F-Cole Neary, Junior, Kuemper Catholic (Carroll)
F-Blake Simmons, Junior, Hartley-Melvin-Sanborn
C-Robby Burke, Senior, St. Edmond (Fort Dodge)

 

Class 2A Player of the Year: Casey Schlatter, Senior, Iowa Falls-Alden
Class 2A Coach of the Year: Todd Arends, Sioux Center

 

Class 3A 1st Team All-State

G-Kyle Bauer, Senior, Central Clinton (DeWitt)
G-Nick Drucker, Senior, Dallas Center-Grimes
G-Spencer Haldeman, Junior, Western Dubuque (Epworth)
F-TJ Hockenson, Sophomore, Chariton
F-Miles Wentzien, Junior, Fort Madison
C-Cordell Pemsl, Sophomore, Dubuque Wahlert

 

Class 3A 2nd Team All-State
G-Levi Jensen, Sophomore, MOC-Floyd Valley
G-Jake Velky, Junior, Waverly-Shell Rock
F-Tyler Borchers, Junior, LeMars
F-Alec Henrickson, Junior, Spirit Lake
C-Trey Lansman, Senior, Harlan

 

Class 3A Player of the Year: Spencer Haldeman, Junior, Western Dubuque (Epworth)
Class 3A Coach of the Year: Kevin Kahler, Clear Lake

 

Class 4A 1st Team All-State

G-Kyle Haber, Senior, Dubuque Senior
G-Tayontae Jenkins, Senior, Des Moines North
G-Wyatt Lohaus, Senior, Iowa City West
F-Jay Knuth, Senior, Johnston
F-Daniel Tillo, Junior, Sioux City North
C-Nicholas Baer, Senior, Bettendorf

 

Class 4A 2nd Team All-State
G-Terrance Bush, Senior, Des Moines North
G-Anthony Carter, Senior, Cedar Rapids Kennedy
G-Cortez Seals, Senior, North Scott (Eldridge)
F-Michael Jacobson, Junior, Waukee
F-Nick Jeffries, Senior, Southeast Polk
C-Jay Schon, Junior, Ankeny Centennial

 

Class 4A Player of the Year: Teyontae Jenkins, Senior Des Moines North
Class 4A Coach of the Year: Chad Ryan, Des Moines North