KSOM Weekends
12:00am - 6:00pm
KSOM Weekends
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

Class 3A Area First Round and Consolation Results


 

Consolation

 

120

Robbie Finch lost by fall 2:44 to Skylar DeJong, Oskaloosa

AJ Slaughter lost by fall :28 to Camiran Sadeghi, Keokuk

 

126

Cole Peckham, Glenwood lost 5-4 Dec. to Logen Rodriguez, CR Kennedy

 

132

Justin Kaltved, Carroll lost 4-0 to Austin Hosch, Western Dubuque

Mac Southard lost 4-2 to Matt Wempen,

 

138

Steven Ruby, Thomas Jefferson lost 4-3 to Lachlan Kelley, Urbandale

 

145

Israel Dirkx, Carroll pinned Selbie McNair of Davenport North

 

170

Hayden Waldstein, Lewis Central lost 15-5 MD to Thongvanh, Newton

 

182

Chris Thomas, Lewis Central wins by fall in 1:07 over Jamiir Moore, Waterloo East

 

195

Dustin Putnam, Abraham Lincoln lost by fall :50 to Deion Mikesell, SE Polk

Jake Taylor, Thomas Jefferson, lost 14-5 MD to John Ware, Ankeny Centennial

 

220

Mitch Cam, Denison/Schleswig lost inj. default to Harrison Townsend, Ames

 

285

Jacob Cook, Lewis Central won by 5-2 dec. over Jake Heinrich, Urbandale

 

First Round

 

106

McGwire Midkiff, Thomas Jefferson, wins by 6-1 dec. over Collin Koerperich, W. Dubuque

Paxton Whiteaker, Lewis Central wins by 12-7 dec. over Jacob Schnipper, North Scott

 

113

Jorge Partida, Denison-Schleswig wins by 8-3 dec. over Cody Batterson, SE Polk

 

120 

Robbie Finch, AL lost 22-6 TF to Kyle Briggs, CR Jefferson

AJ Slaughter, Glenwood lost by fall to Alija Jeffery, Linn-Mar

 

126

Colton Clingenpeel, AL wins by 9-0 MD over Jack Koethe, WDM Valley

Cole Peckham, Glenwood lost by 9-1 MD to John Gioffredi, Indianola

 

132

Mac Southard, Lewis Central lost 8-0 MD to Levi Azinger, Pella

Matt Malcom, Glenwood won by 13-0 MD over Jakeb Bakken, IC West

Justin Kaltved, Carroll lost by fall 1:28 to Jake Koethe, Valley

 

138

Steven Ruby, Thomas Jefferson, lost by fall 2:48 to Logan Ryan, Bettendford

 

145

Jason Wallace, Thomas Jefferson won by 16-1TF over Israel Dirks, Carroll

 

152

Ethan Ruby, Lewis Central won by fall 5:10 over Dustin Caldwell, Clinton

 

160

Josh Clark, Glenwood won by 15-9 dec. over Nathaniel Standish, Johnston

 

170

Hayden Waldstein, Lewis Central lost 13-2

 

182

Chris Thomas, Lewis Central lost 7-2 Dec. to Rocky Lombardi, Valley

 

195

Jake Taylor, Thomas Jefferson lost to Ray Schroder, Newton

Dustin Putnam, Abraham Lincoln lost 5-1 to Drea Lamb, Oskallosa

 

220

Mitch Cam lost by fall 2:46 to Max Erpelding, Bettendorf

 

285

Jordan Bywater, Abraham Lincoln wins by 7-3 over Tom Schiffer, Mason City

Jacob Cook, Lewis Central lost to Kaleb Staack, Waverly-Shell Rock