Sarah Lewis
12:00am - 6:00am
Sarah Lewis
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

The Predicament Class 3A Wrestling Rankings


Team Rankings

1 Bettendorf (6)
2 Waverly Shell Rock (9)
3 Southeast Polk (8)
4 Linn Mar - Marion (8)
5 Pleasant Valley (5)
6 North Scott (5)
7 Cedar Rapids Prairie (5)
8 Iowa City West (6)
9 Mason City (4)
10 Clinton (6)

 

Individual Rankings

106
1 Brenden Baker (So) CR Jefferson
2 Jack Wagner (So) Bettendorf
3 Jakob Allison (So) Waukee
4 Tristan Lara (Fr) Ft. Dodge
5 Brant O'Shea (Fr) Keokuk
6 Alec Ksiazek (So) Johnston
7 Trevor Pulse (Jr) Davenport West
8 Jacob Schipper (Fr) North Scott
9 Austin Yant (Fr) Waverly Shell-Rock
10 Joe Knoke (So) Decorah

 

113
1 Henry Pohlmeyer (Jr) Johnston
2 Jacob Schwarm (Jr) Bettendorf
3 Chase Lynn (Sr) Dubuque Senior
4 Tanner Rohweder (Jr) Iowa City West
5 Nolan Hromidko (So) CR Kennedy
6 Noah Ajram (So) LinnMar
7 Zach Barnes (Fr) Waukee
8 Erik Birnbaum (Jr) Ft. Dodge
9 Nathan Feldman (Fr) Dubuque Hempstead
10 Zach Blizzard (Sr) Davenport West

 

120
1 Alijah Jeffery (Sr) LinnMar
2 Nolan Hellickson (Jr) SE Polk
3 Trevor Murano (Sr) Dallas Center-Grimes
4 Paul Glynn (Jr) Bettendorf
5 Sam Uthoff (So) CR Prairie
6 Kyle Briggs (So) CR Jefferson
7 Nathan Sands (Jr) Waverly-Shell Rock
8 Michael Zachary (So) Dowling Catholic
9 Cam Sadeghi (So) Keokuk
10 Trevor Wharton (Sr) Indianola

 

126
1 Kaz Onoo (Sr) Mason City
2 John Gioffredi (Sr) Indianola
3 Chris Walters (Sr) Iowa City West
4 Spencer Nevills (So) Pleasant Valley
5 Hunter Genco (Sr) Clinton
6 Bryce Meyer (Sr) Ft Madison
7 Damon Griffin (Sr) LinnMar
8 Logen Rodriguez (So) CR Kennedy
9 Colton Clingenpeel (So) CB Thomas Jefferson
10 Jonah Williams (Sr) SE Polk

 

132
1 Fredy Stroker (Jr) Bettendorf
2 Jake Koethe (Sr) WDM Valley
3 Keegan Shaw (Jr) SE Polk
4 Clint Lembeck (So) CR Xavier
5 Austin Hosch (Sr) Western Dubuque
6 Matt Wempen (Jr) LinnMar
7 Trey Schuler (Sr) CR Washington
8 Justin Reiher (Sr) Waverly-Shell Rock
9 Kellan O'Shea (Sr) Decorah
10 Justin Kaltved (So) Carroll

 

138
1 Logan Ryan (Sr) Bettendorf
2 Josh Wenger (Jr) CR Prairie
3 Aaron Meyer (Jr) SE Polk
4 Danny Kelly (Jr) Cedar Falls
5 Joe McGinnis (Sr) Indianola
6 Levi Gilmore (Sr) Spencer
7 Dallas Terry (Sr) Burlington
8 Andy Dougherty (Sr) Western Dubuque
9 RaeKwon Lee (Sr) WDM Valley
10 Dakota Dawson (Jr) Newton

 

145
1 Bryce Steiert (Jr) Waverly-Shell Rock
2 Jacob Woodard (Jr) Bettendorf
3 Briar Dittmer (Jr) SE Polk
4 Nick Drahozal (Sr) CR Xavier
5 Alex Caldwell (Sr) Clinton
6 Landon BeLieu (Sr) Indianola
7 Toby Northrup (Jr) LinnMar
8 Jason Wallace (Jr) CB Thomas Jefferson
9 Connor Coyle (Jr) SC North
10 Tavian Rashed (Fr) CR Jefferson

 

152
1 Ross Lembeck (Sr) LinnMar
2 Travis Willers (Sr) Pleasant Valley
3 Ethan Ruby (Sr) Lewis Central
4 Trey Blaha (Sr) CR Prairie
5 Josh Davis (Jr) DM East
6 Kelly May (Jr) CR Jefferson
7 Dustin Caldwell (Sr) Clinton
8 Dylan Gansen (Sr) Western Dubuque
9 Stone Sturges (Sr) Mason City
10 Nate Luna (Sr) DM Lincoln

 

160
1 Isaiah Patton (Jr) Dowling Catholic
2 Spencer Derifield (Sr) Waverly-Shell Rock
3 Skyler St. John (Sr) CR Prairie
4 Andrew Bartel (Sr) Mason City
5 Shea Hartzler (So) LinnMar
6 John Milani (Jr) Iowa City West
7 Christian Foote (So) Pleasant Valley
8 Casey Crawford (Jr) Indianola
9 Jakubb Fahrenkrug (Jr) North Scott
10 Luke Sedlacek (Jr) CR Jefferson

 

170
1 Dillion Chase (Jr) Clinton
2 Brady Letney (Sr) Pleasant Valley
3 Corey Abernathy (Sr) Waverly Shell-Rock
4 Dalton Witte (Sr) Burlington
5 Max Lyon (Fr) Western Dubuque
6 Mitchell Otto (Jr) SC East
7 Hank Swalla (Jr) Ames
8 Blake Wolinski (Sr) Dallas Center-Grimes
9 Kane Springis (Sr) Boone
10 Derek Mann (Sr) Marshaltown

 

182
1 Mitch Bowman (Sr) North Scott
2 Mason Wisse (Sr) Oskaloosa
3 Kyler Mathews (Sr) Waterloo West
4 Izaak Miller (Sr) Waverly Shell-Rock
5 Sam Cook (So) Fort Dodge
6 Brandon Haas (So) Dubuque Hempstead
7 Donovan Doyle (So) Iowa City West
8 Josh Allen (Sr) CR Jefferson
9 Rocky Lombardi (Fr) WDM Valley
10 Jarod Cadena (Jr) CR Prairie

 

195
1 Marcus Harrington (Sr) Waterloo West
2 Colin Kreiter (Jr) North Scott
3 Andrew Holladay (Jr) LinnMar
4 Thomas Foy (Sr) Waverly Shell-Rock
5 Micah Kelsay (Sr) Iowa City West
6 Deion Mikesell (Jr) Southeast Polk
7 John Ware (Jr) Ankeny Centennial
8 Joe Pichiotti (Sr) Pleasant Valley
9 Justin Guilliams (So) Clinton
10 Angel Jurado (Sr) SC North

 

220
1 Gannon Gremmel (So) Dubuque Hempstead
2 Ethan Anderson (So) SE Polk 
3 Cordell Eaton (Jr) North Scott
4 Justin Dilks (Sr) Mt Pleasant
5 Brennan Koerperich (Sr)  Western Dubuque
6 Ryan Maas (Sr) Iowa City City
7 Cole Baker (Jr) Dallas Center-Grimes
8 Devon Davis (Sr) Cedar Falls
9 Brady Smith (Jr) WDM Valley
10 Mason Frost (Sr) Boone

 

285
1 Kaleb Staack (Sr) Waverly-Shell Rock 
2 Tom Schiffer (Sr) Mason City
3 Jake Marnin (Jr) SE Polk
4 Austin Ashbacher (Sr) Decorah
5 Jordan Bywater (Sr) CB Abe Lincoln
6 Aydan Wynos (Sr) Iowa City West
7 Landon Carney (Jr) Pleasant Valley
8 Kyle Springis (Sr) Boone
9 Conner Mier (Sr) Ottumwa
10 Tyler Clark (Fr) Clinton