KSOM Weekends
12:00am - 6:00pm
KSOM Weekends
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

IHSBCA ALL-STATE BASEBALL TEAMS


2013 All-State “Super Team”
P  Jacob Hadaway  North Polk    Sr
P  Derek Burkamper    Muscatine    Sr
P  Gavin Sheakley    Clear Lake    Sr    * Pro-Line/IHSBCA “Player of the Year”

C  Jake Thumann    Central DeWitt    Sr     

Reid Bonner – Iowa City West
C  Nate Hunter    Dowling Catholic       Jr.                   
1B  Keaton McKinney    Ankeny      Sr   
2B  Reid Bonner    Iowa City West    Sr
SS  Jordan Baughman  Chariton      Sr    * Lanny Peterson “All-Academic” Award -
3B  Blake Meachum    Sioux City North    Sr    
   David Flattery – St. Edmond, Ft. Dodge
OF  Dom Thompson-Williams   Sioux City East    Sr
OF  Tanner Hinkle    West DM Valley    Sr
OF  Jacob Lamoreux    LeMars      Sr   
OF  Austin Peterson    Chariton      Sr   
UT  Cole Crawford    Wilton      Sr    
UT  Joey Lehmann    Dyersville-Beckman  Sr   
UT  Colby Carmichael    Des Moines East    Jr

 

Class 1A

 

First Team

Casey Hall, Mason City Newman

Otis Roby, Twin Cedars

Jonathan Van Beek, West Lyon

Jacob Wrage. North Tama

Brendan McAlister, Coon Rapids-Bayard

Zach Gibson, Montezuma

Tyler Swenson, Montezuma

Brandon Brittain, Van Meter

Corey Harrell, Twin Cedars

Trent Verwers, Martensdale-St. Marys

Austin Lefler, Lawton-Bronson

Nate Beck, BGM

Tanner Utesch, MMC

Eddy Kraber, Martensdale-St. Marys

Trent Roose, North Mahaska

Patrick Sheehey, Pleasantville

 

Second Team

Zach Freese, BGM

Brett Carstens, Coon Rapids-Bayard

Matt Wesselmann, Remsen St. Marys

Hunter Embray, Twin Cedars

Hunter Caspers, Lisbon

Brennan Azinger, Logan-Magnolia

Dylan Gibson, Martensdale-St. Marys

Matt Smith, Lawton-Bronson

Joe Burgmeier, Mason City Newman

Dalton Helme, North Tama

Carter Brock, Hinton

Blake Jack, BGM

Joey Vergstegen, Mason City Newman

Trey Kehoe, Prairie Valley

Robby Laughlin, Van Buren

Reece Wadle, Bishop Garrigan

 

Class 2A

 

First Team

Justin Shaffer, Durant

Preston Church, Ogden

Chris Halbur, Kuemper Catholic

Jacob Webb, Central Springs

Jake Lewis, St. Albert

Jared Manternach, Cascade

Alec Sorenson, Treynor

Jared Riemenschneider, West Marshall

John Ries, IC Regina

Reed Smith, North Polk

Austin Croson, Wilton

Tanner Felton, Monticello

Jake Brinkman, Iowa City Regina

Casey Berg, IKM-Manning

Grand Lang, North Polk

Ian Ross, Dyersville-Beckman

 

Second Team

Zach Hovick, Roland-Story

Cole McDonald, New Hampton

Korey Kuhlmann, MVAO

Braxton Mittan, Treynor

Todd Carter, Wilton

Gage Carpenter, Wapello

Fritz Wagner, IC Regina

Dylan Preston, Clayton Ridge-Central

Jake Alexander, Colfax-Mingo

Connor Hainer, Colfax-Mingo

Avery Umphreys, Treynor 

Charlie Marcucci, NE Goose Lake

Hank Crimmins, St. Edmond

Tanner Poor, Wilton

Cole Jackson, North Polk

Tyler Newsom, West Liberty

 

Class 3A

 

First Team

Ethan Kenkel, Storm Lake

Logan Essy, ADM

Parker Rolfes, LeMars

Dylan Nelson, ADM

Kendall Candor, LeMars

Brett Slight, Boone

Cody Marine, Williamsburg

Mitch Moser, Benton Community

Ben Jacobson, Humboldt

Will Whiton, Perry

Jordan McFarlane, Benton Community

Austin Lechtenberg, Central DeWitt

Brady Mayo, Bishop Heelan Catholic

Kyle Herrick, ADM

Aaron Krier, Storm Lake

Anthony Ruden, Dubuque Wahlert

 

Second Team

Taylor Gilson, Oelwein

Joseph Hietpas, Fairfield

Jerry Kockler, Clear Lake

Alex Wright, Chariton

Matt Hoffman, Dubuque Wahlert

Robert Lyons, Denison-Schleswig

Derek Rupp, MOC-Floyd Valley

Kolby Greenslade, Norwalk

Josey Jewell, Decorah

Mitch Keeran, Clear Lake

Ben Oglesby, Dubuque Wahlert

Connor Niles, Bishop Heelan Catholic

Jake Gervase, Davenport Assumption

David Ratigan, Harlan

Jonny Frese, Benton Community

Grand Goeden, ADM

 

Class 4A

 

First Team

Kyle Duncan, WDM Valley

Austin Stroschein, Linn-Mar

Joe Hawks, Johnston

Phil Velez, SE Polk

Trent Hermann, Muscatine

Joe Bappe, Ames

Cody Collender, Clinton

Ty Mougin, CR Prairie

Brandon Engler, North Scott

Ezra Reiners, IC West

Malique Ziegler, DM East

Josh Crosby, IC High

Seth Griffiths, Ottumwa

Chino Alcala, DM East

Ben Miller, WDM Valley

Matt Johnson, Ankeny

 

Second Team

Justin Hill, Bettendorf, Brennan Hammer, CR Prairie

Tyus Adkins, IC West

Jordan Niehaus, Waukee

Trey Lapke, SC East

Jimmy Roth, Linn-Mar

Brent Jones, Ankeny

Collin Schulz, Ottumwa

Brandt Ollinger, Linn-Mar

Logan Augustine, Urbandale

Zach Patterson, Davenport Central

Brandon Carlson, SC East

Luke Fegen, Waukee

Robert Hanson, DM East

Michael Kinning, Johnston

Austin Suhr, Pleasant Valley