banner banner banner

Molly Jones
Molly Jones
10:00am - 2:00pm
Molly Jones
Make A Request
My Profile
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories


1. Atlantic 25
2. Red Oak 17
3. Shenandoah 10
T4. Glenwood 8
T4. Clarinda 8
6. St. Albert 4
7. Audubon 3
8. Harlan 0

Atlantic advances to team substate play at site TBD May 18; Shenandoah and Red Oak advance to preliminary team substate play -- Friday May 10 4 pm at Red Oak; the winner of Red Oak and Shenandoah advances to team substate play at site TBD May 18

Final results from Singles competition:

First round:

Pete Walker 12 (RO) (#1 Seed) over Ryan Niccoli 10 (S) 6-0 6-0
Nick Podhajsky 10 (Atl) over Jordan Good 11 (H) 6-2 6-2
Joe Gunkelman 11 (G) over Andy Hoffmann 12 (Au) 6-1 6-3
Travis Miller 9 (SA) (#4 Seed) over Nate Jones 11 (Cl) 6-1 6-2
Jacob Holmes 12 (S) (#3 Seed) over Chris Chekal 12 (G) 6-3 6-2
Scott Caslow 12 (Atl) over Keenan Finn 10 (H) 6-7(6) 6-1 6-1
Jacob Brooks 9 (Cl) over Sean Card 11 (Au) 7-6(3) 7-5
Jordan Nelson 11 (RO) (#2 Seed) over Drew Carlson 9 (SA) 6-0 6-0

Quarterfinals:

Walker over Podhajsky 6-0 6-0
Miller over Gunkelman 6-1 6-0
Holmes over Caslow 6-0 6-0
Nelson over Brooks 6-1 6-0

Semifinals:

Walker over Miller 6-0 6-0
Nelson over Holmes 6-4 6-4

Finals:

Walker over Nelson 6-0 6-1

Pete Walker (RO) and Jordan Nelson (RO) advance to State Tournament May 24-25 at Byrnes Park, Waterloo

Final results from Doubles competition:

First round:

Tyler Fischer 12/Noah Welter 12 (Atl) (#1 Seed) over Nick Clement 11/Trey Stickler 10 (Cl) 6-2 6-2
Geoff Sellers 12/Austin Streicher 11 (RO) over Shawn Hemingsen 10/James Thoelke 10 (Au) 6-0 6-0
EJ Hackett 12/Justin Fisher 12 (G) over Brendan Stephanie 12/Cody Goeser 10 (SA) 6-4 6-3
Kyle Fischer 12/Bradley Young 11 (S) (#4 Seed) over Trey Lansman 11/Gabe Ferry 11 (H) 6-1 6-1
Jake Arneson 11/Adam Wieser 11 (Atl) (#3 Seed) over Tanner Johnson 12/Hayden Berry 11 (RO) 6-1 6-1
Sam Dreyer 12/Bradley Nissen 10 (Au) over David Hu 10/Josh Miller 10 (S) 6-3 6-3
Max Chavez 12/Cole Peckham 10 (G) over Brandon Carlson 11/Joe Faust 11 (SA) 6-0 6-3
Dedric Kettwick 10/Austin Smith 10 (Cl) (#2 Seed) over Josh Buman/Joey Hansen (H) 6-0 6-2

Quarterfinals:

Fischer/Welter over Sellers/Streicher 6-3 6-4
Fischer/Young over Hackett/Fisher 6-1 6-2
Arneson/Wieser over Dreyer/Nissen 6-1 6-3
Kettwick/Smith over Chavez/Peckham 6-3 6-4

Semifinals:

Fischer/Welter over Fischer/Young 3-6 6-2 6-3
Arneson/Wieser over Kettwick/Smith 7-5 6-2

Finals:

Fischer/Welter over Arneson/Wieser 7-6(4) 6-3

Tyler Fischer/Noah Welter (Atl) and Jake Arenson/Adam Wieser (Atl) advance to State Tournament May 24-25 at Byrnes Park, Waterloo