KSOM Weekends
12:00am - 6:00pm
KSOM Weekends
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

RED OAK AND CB ABRAHAM LINCOLN SPLIT TEAM TITLE AT ATLANTIC BOYS TENNIS TOURNEY


Team Standings:
T1. Red Oak  25
T1. CB -- AL   25 

3. Atlantic 20
4. DM -- Lincoln 17
T5. Creston 16
T5. Shenandoah 16
7. Kuemper Catholic 14
8. Glenwood 11

#1 Singles:

First round:

Tyler Fischer 12 (A) over Ryan Cook 12 (Cr.) 6-3 6-0
Jordan Nelson 11 (RO) over Jacob Holmes 12 (S) 6-2 6-1
Anthony Hoover 12 (DML) over Joe Gunkelman 12 (G) 6-7(6), 6-1, 1-0(7)
Kyle Crowl 9 (CBAL) over Mitchell Behrens 11 (K) 6-3 7-5

Semifinals:

Nelson over Fischer 7-5 7-5
Crowl over Hoover 7-6(4) 6-4

Consolation semifinals:
Holmes over Cook 6-2 6-2
Behrens over Gunkelman 6-3 7-5

Finals:
Crowl over Nelson 6-1 6-2

3rd Place:
Fischer over Hoover 10-3

5th Place:
Holmes over Behrens 2-6 6-1 1-0(9)

7th Place:
Gunkelman over Cook 8-1

#1 Doubles:

First round:
Colby Taylor 12/Bryce McIlravy 12 (Cr.) over Robby Steffes 11/Ben Hicks 11 (K) 6-2 6-2
Pete Walker 12/Tanner Johnson 12 (RO) over Alex Rand 10/Angel Sierra 10 (DML) 6-2 6-0
Kyle Fischer 12/Bradley Young 11 (S) over EJ Hackett 12/Max Chavez 11 (G) 7-5 6-4
Ryan Koontz 12/Jacob Ragland 12 (CBAL) over Noah Welter 12/Jake Arneson 11 (A) 6-2 6-3

Semifinals:
Walker/Johnson over Taylor/McIlravy 6-0 6-2
Koontz/Ragland over Fischer/Young 6-3, 7-6(2)

Consolation semifinals:
Steffes/Hicks over Rand/Sierra 6-1 6-0
Welter/Arneson over Hackett/Chavez 7-6(3), 6-2

Finals:
Walker/Johnson over Koontz/Ragland 6-2 6-1

3rd Place:
Taylor/McIlravy over Fischer/Young 0-6 7-5 1-0(9)

5th Place:
Welter/Arneson over Steffes/Hicks 7-5 6-1

7th Place:
Hackett/Chavez over Rand/Sierra 10-4

#2 Singles:

First round:
Sam Wilder 10 (CBAL) over Logan Angelo 12 (Cr.) 6-0 6-1
Tyler Schroeder 10 (K) over Adam Wieser 11 (A) 6-4 6-3
Chris Chkal 12 (G) over Hayden Berry 11 (RO) 6-1 6-1
Quan Nguyen 11 (DML) over Ryan Niccoli 10 (S) 6-3 6-7(3) 1-0(4)

Semifinals:
Wilder over Schroeder 4-6 6-3 1-0(7)
Nguyen over Chekal 7-6(4) 6-2

Consolation semifinals:
Wieser over Angelo 6-2 6-0
Berry over Niccoli 5-7 7-6(4) 1-0(4)

Finals:
Wilder over Nguyen 4-6 6-3 1-0(7)

3rd place:
Chekal over Schroeder 6-3 6-2

5th place:
Wieser over Berry 10-7

7th place:
Niccoli over Angelo 8-3

#2 Doubles:

First round:
Nick Podhajsky 10/Blake Meneely 12 (A) over Noah Cardamon 12/Matt Porter 12 (DML) 6-3 6-2
Garret Taylor 11/Adam Bochart 12 (Cr.) over Justin Fisher 12/Cole Peckham 11 (G) 6-0 6-2
Geoff Sellers 12/Austin Streicher 11 (RO) over Aaron Valdivia 11/Chase Bonar 10 (CBAL) 6-1 7-6(3)
David Hu 10/Josh Miller 10 (S) over Brian Ricke 11/Joe Mohr 10 (K) 6-2 6-7(5) 1-0(6)

Semifinals:
Taylor/Bochart over Podhajsky/Meneely 6-0 6-0
Sellers/Streicher over Hu/Miller 6-1 6-0

Consolation semifinals:
Cardamon/Porter over Fisher/Peckham 5-7 7-6(8) 1-0(5)
Ricke/Mohr over Valdivia/Bonar 7-5 5-7 1-0(5)

Finals:
Taylor/Bochart over Sellers/Streicher 6-1 6-4

3rd place:
Podhajsky/Meneely over Hu/Miller 6-1 6-1

5th place:
Cardamon/Porter over Ricke/Mohr 8-5

7th place:
Valdivia/Bonar over Fisher/Peckham 8-0