Lia Knight
Lia Knight
7:00pm - 12:00am
Lia
Make A Request
My Profile
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

ATLANTIC GIRLS TENNIS INVITE WON BY CLARINDA


Team Standings
1. Clarinda 30
T2. AL, Council Bluffs 23
T2. Lincoln, Des Moines 23
4. Harlan 16
5. Lewis Central 15
6. Atlantic 14
7. JV All-Stars 12
8. Audubon 7

#1 Singles

First round:
Joselyn Pullian 12 (Clar.) over Lauren Kjergaard 10 (Aud.) 6-0 6-1
Suzanne Peterson 12 (AL) over Madeline Jannes 10 (DML) 6-4 6-3
Leah Tjepkes 11 (Atl.) over Teresa Arkfeld 9 (H) 6-7(3) 6-4 1-0(7)
Amy Epperson 11 (LC) over Sarah Cabeen 9 (JV) 6-0 6-3

Semifinals:
Peterson over Pullian 6-2 4-6 1-0(2)
Epperson over Tjepkes 7-5 1-6 1-0(6)

Consolation Semifinals:
Jannes over Kjergaard 6-2 6-0
Cabeen over Arkfeld 6-3 6-0


Finals:
Peterson over Epperson 6-3 6-1

3rd Place:
Pulliam over Tjepkes 6-4 6-2

5th Place:
Jannes over Cabeen 5-7 6-0 1-0(6)

7th Place:
Arkfeld over Kjergaard 8-1

#1 Doubles

First round:
Tara Knudson 10/Jessica DuVal 9 (JV) over Maddie Christensen 11/Hannah Schmitz 12 (Au.) 3-6 6-2 1-0(4)
Emily Cox 12/Gracie Benton 10 (DML) over Lexi Allen 11/Lisa Gearheart 11 (Atl.) 6-0 6-2
Alissa Andersen 12/Katie DuVal 11 (H) over Franki Farwell 11/Kim Keller 10 (AL) 6-1 6-4
Casey Dean 12/Hannah Davison 12 (Cl.) over Heidi Mailahn 12/Kaylee Reynolds 10 (LC) 6-1 6-2

Semifinals:
Cox/Benton over Knudson/DuVal 6-0 6-0
Dean/Davison over Andersen/DuVal 6-4 1-6 1-0(8)

Consolation semifinals:
Allen/Gearheart over Christensen/Schmitz 6-3 6-2
Mailahn/Reynolds over Farwell/Keller 6-1, 4-6 1-0(11)

Finals:
Dean/Davison over Cox/Benton 4-6 6-0 1-0(10)

3rd Place:
Andersen/DuVal over Knudson/DuVal 6-4 6-2

5th Place:
Allen/Gearheart over Mailahn/Reynolds 6-4 6-2

7th Place:
Farwell/Keller over Christensen/Schmitz 9-7

#2 Singles:
*Note: Audubon was one girl short, so an extra girl from Harlan (Mikels) played as an independent player and did not count toward team score

First Round:
Anastasia Mikels 12 (IND) over Mason Stouffer 11 (LC) 1-6 6-4 1-0(8)
Emma Pullen 10 (Clar.) over Katie Webb 12 (JV) 6-0 6-0
Haley Johnson 10 (DML) over Taylor Fah 11 (H) 6-2 6-2
Cassie Schilling 11 (AL) over Libby Gifford 12 (Atl.) 6-4 6-2

Semifinals:
Pullen over Mikels 6-0 6-1
Johnson over Schilling 6-1 6-1

Consolation semifinals:
Stoufer over Webb 6-0 6-0
Gifford over Fah 6-4 7-5

Finals:
Pullen over Johnson 6-2 6-2

3rd Place:
Schilling over Mikels 6-4 6-2

5th Place:
Stoufer over Gifford 6-4 6-2

7th Place:
Fah over Webb 8-1

#2 Doubles:

First round:
Krista Rogers 12/Kayla Rogers 12 (Clar.) over Hope Bowker 12/Mollee Welter 10 (Atl.) 6-1 6-2
Madison Forsyth 12/Lindsey Greer 12 (H) over Marta Bertanzetti 12/Timarie LaFoy 9 (Au.) 6-1 6-2
Kellie Murtle 10/Diana Yang 12 (DML) over Sarah Brayman 10/Monika Nikseresht 10 (LC) 6-4 1-6 1-0(10)
Brooke Criswell 10/Britteny Johnson 11 (AL) over Grace Jacob 10/Meghan Reilly 9 (JV) 6-2 6-3

Semifinals:
Rogers/Rogers over Forsyth/Greer 6-1 6-2
Criswell/Johnson over Murtle/Yang 6-0 6-0

Consolation semifinals:
Bertanzetti/LaFoy over Bowker/Welter 1-6 6-4 1-0(7)
Jacob/Reilly over Brayman/Nikseresht 6-2 6-4

Finals:
Rogers/Rogers over Criswell/Johnson 6-0 6-1

3rd Place:
Forsyth/Greer over Murtle/Yang 6-0 2-6 1-0(2)

5th Place:
Bertanzelli/LaFoy over Jacob/Reilly 6-2 6-3

7th Place:
Bowker/Welter over Brayman/Nikseresht 8-2