KSOM Weekends
12:00am - 6:00pm
KSOM Weekends
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

PELLA CAPTURES TEAM TITLE WINTERSET HUSKY INVITATIONAL


(Winterset) Pella captured the team title at the Winterset Husky Invitational Track meet at Winterset Friday night. The Little Dutch placed in all 17-events and piled up 150-points. Norwalk finished second with 72-points, Mt. Ayr was third with 66, Earlham, fourth, 51, Green County, fifth, 47, Creston, sixth, 42 and ADM was sixth with 34-points. Nodaway Valley finished 10th place with 17 and Winterset came in 11th with 10-points.

 

Results:

 

Shot Put:

1. Jesse Bennett, ADM-47-04.00

2. Trey Mateer, Norwalk-45-08.00

3. Dalton Gilbert, Central Decatur-43-08.50

4. Cole Ridgely, Earlham-43-06.00

5. Cody DeKruff, Pella-43-00.50

6. Garrett Jansen, Pella-42-10.00

7. Nathan Clayberg, Pella-42-05.00

8. Riah Nelson, Green County-41-04.00

 

Discus:

1. Nathan Clayberg, Pella-121-10

2. Garret Jansen, Pella-121-00

3. Ben Konfrst, Pella-120-02

4. Trey Mateer, Norwalk-118-03

5. Trevor Luther, Creston-117-09

6. Joe Rickder, Mount Ayr-112-00

7. Ryan Houghman, Earlham-111-08

8. Alex Rasmussen, Green County-108-09

 

Long Jump:

1. Luke Neitzel, Creston-20-10.50 (Record)

2. Reed Ostrander, Green County-20-6.75

3. Gordon Witt, Clarke-19-07.50

4. Kolby Greenslade, Norwalk-19-07.25

5. Zach Brewer, Nodaway Valley-19-07.00

6. Max Kasap, Earlham-19-01.50

7. Mitchell Gorsuch, Green County-19-00.00

8. Brandon Konfrst, Pella-18-11.25

 

High Jump:

1. Braydee Poore, Mount Ayr-6-

02.00

2. Alex Welsch, Nodaway Valley-6-02.00

3. Gordon Witt, Clarke-5-10.00

4. Briar Evans, Creston-5-08.00

5. Noah Clayberg, Pella-5-06.00

6. Nathan Henry, Pella-5-04.00

7. Mitchell Gorsuch, Greene County-5-04.00 8. Ethan Hanna, Central Decatur-5-02.00

8. Jacob Larsen, Winterset-5-02.00

8. Zach Rice, Earlham-5-02.00

 

3200:

1. Keegan Fitzsimmons, Pella-10:25.03

2. Matthew Klein, Pella-10:29.37

3. Salem Hildebrant, Norwalk-10:55.58

4. Jacob Simpson, Greene County-11:01.16

5. Chasen Selsor, Clarke-11:06.58

6. Derek Koster, Winterset-11:10.44

7. Colton Graham, Nodaway Valley-11:11.96

8. Landon Braun, Greene County-11:25.38

 

4x800:

1. Pella-8:35.54

2. Mount Ayr-8:43.49

3. Creston-8:45.20

4. Greene County-8:49.90

5. Earlham-8:51.91 6. ADM-9:06.49

7. Martinsdale, St. Mary’s-9:06.57

8. Norwalk-9:26.90

 

Shuttle Hurdle:

1. Earlham-1:02.22

2. Norwalk-1:02.74

3. Pella-1:02.75

4. Mount Ayr-1:04.10

5. Martinsdale, St. Mary’s-1:04.65

6. Central Decatur-1:05.37

7. Creston-1:06.55

8. Winterset-1:07.77

 

100:

1. Max Kasap, Earlham-11:79

2. Jordan Grove, ADM-11.80

3. Roman Phillips, Greene County-11.96

4. Logan Weers, Clarke-12.00

5. Cody Stackhouse, Mount Ayr-12.10

6. Grant Goeden, ADM-12.13

7. Nathan Henry, Pella-12.20

8. Dalton Gilbert, Central Decatur-12.28

 

400: 1. Lukas Steenhoek, Pella-51.66

2. Adam Purdy, Winterset-51.66

3. Nick Benson, Greene County-53.61

4. Beck Copeland, ADM-53.93

5. Kollin Schaudt, Pella-54.74

6. Gordon Witt, Clarke-54.74

7. Connor Dunn, Martinsdale, St. Mary’s-55.42

8. C.J. Caudle, Winterset-55:83

 

4x200:

1. Pella-1:34.62

2. Norwalk-1:36.53

3. Greene County-1:37.99

4. Mount Ayr-1:38.16

5. Creston-1:38.59

6. Chariton-1:42.69

7. Central Decatur-1:42.82

8. Earlham-1:44.63

 

110 Highs:

1. Logan Weers, Clarke-15.82

2. Braydee Poore, Mount Ayr-15.98

3. Zach Rice, Earlham-16.26

4. Collin Schiltz, Norwalk-16.34

5. Kenny DuPre, Pella-16.37

6. Alex Welsch, Nodaway Valley-16.71

7. Caleb Klocko, Norwalk-16.76

8. Trevor McKee, CAM-16.77

 

1600:

1. Evan Jones, Pella-4:48.82

2. Trent Verwers, Martinsdale, St. Mary’s-4:51.94

3. Noah Larsen, Mount Ayr-4:51.98

4. Ben Warner, Pella-4:54.28

5. T.J. Bower, Nodaway Valley-5:05.85

6. Kyle Hovey, ADM-5:09.96

7. Josh Berger, ADM-5:10.48

8. Salem Hildebrandt, Norwalk-5:12.56

 

200:

1. Ryan Shull, Pella-23.64

2. Lukas Steenhoek, Pella-23.72

3. Jodan Grove, ADM-23.81

4. Jacob Sobatka, Mount Ayr-24.02 5

5. Grant Goeden, ADM-24.43

6. J.C. Weitl, Green County-24.44

7. Reed Ostrander, Greene County-24.65

8. Baley Shantz, Nodaway Valley-24.87

 

400 Hurdles:

1. Jordan Pingle, Pella-57.39

2. Trevor McKee, CAM-57.89

3. Brandon Pevestorf, Norwalk-54.48

4. Wade Pngle, Pella-58.22

5. Philip Hand, Martinsdale. St. Mary’s-59.32

6. Spencer Faust, Earlham-59.46

7. Briar Evans, Creston-59.54

8. Collin Schiltz, Norwalk-1:01.06

 

Distance Medley:

1. Norwalk-3:41.51

2. Earlham-3:57.08

3. Mount Ayr-3:58.02

4. Pella-4:04.10

5. Martinsdale, St. Mary’s-4:04.70

6. Central Decatur-4:10.58

7. ADM-4:11.03

8. Greene County-4:17.47

 

800:

1. Jay Wolfe, Creston-2:02.10 (Record)

2. Trent Verwers, Martinsdale. St. Mary’s-2:04.38

3. Keegan Fitzsimmons, Pella-2:08.97

4. T.J. Bower, Nodaway Valley-2:09.09

5. Alex Wetrich, Earlham-2:09.98

6. Christian Bengston, Chariton-2:15.28

7. Jack Murphy, Martinsdale, St. Mary’s-2:17.52

8. Andrew Marshall, Greene County-2:19.41

 

4X100:

1. Mount Ayr-45.14

2. Norwalk-45.57

3. Earlham-45.62

4. Greene County-45.95

5. Pella-46.10

6. ADM-46.10

7. Creston-48.08

8. Martinsdale, St. Mary’s-48.36

 

4x400:

1. Pella-3:34.64

2. Greene County-3:35.43

3. Creston-3:36.36

4. Norwalk-3:39.41

5. Mount Ayr-3:39.41

6. Winterset-3:42.02

7. ADM-3:47.52

8. CAM-3:48.30

 

 

March 30, 2013