NASCAR Live
6:00pm - 7:00pm
NASCAR Live
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

SPORTS SPOTLIGHT ALL-STATE BASKETBALL TEAMS


Class 4A

1st Team
G-Cole Clearmann, Junior Bettendorf
G-Peter Jok, Senior, West Des Moines Valley
G-Wyatt Lohaus, Junior, Iowa City West
F-Jeremy Morgan, Senior, Iowa City West
F-Daniel Tillo, Sophomore, Sioux City North
C-Kyle Haber, Junior, Dubuque Senior

 

2nd Team
G-Tayontae Jenkins, Junior, Des Moines North
G-TJ Lake, Senior, Western Dubuque (Epworth)
F-Chris Bennett, Senior, Des Moines Roosevelt
F-Kahehl Brown, Senior, Cedar Falls
F-Allen Lazard, Junior, Urbandale
C-Ted Friedman, Senior, Ankeny

 

3rd Team
G-Nick Jeffries, Junior, Southeast Polk
G-Chris King, Sophomore, Des Moines Hoover
G-Cortez Seals, Sophomore, North Scott (Eldridge)
F-Marcel Dunson, Senior, Sioux City East
F-Michael Jacobson, Sophomore, Waukee
C-Jay Knuth, Junior, Johnston

 

Class 4A Player of the Year: Peter Jok, West Des Moines Valley
Class 4A Coach of the Year: Cody Fisher, Sioux City North

 

Class 3A

1st Team
G-Billy Daniel, Senior, Davenport Assumption
G-Shane Graves, Senior, Bishop Heelan (Sioux City)
F-Grant Sagen, Senior, Vinton-Shellsburg
F-Klinton Carlson, Senior, Waverly-Shell Rock
F-Dalton Franken, Senior, Atlantic
C-Casey Schlatter, Junior, Iowa Falls-Alden

 

2nd Team

G-Spencer Barnes, Senior, Anamosa
G-Maxton Kearns, Senior, Vinton-Shellsburg
F-Kyle Heaton, Senior, Bishop Heelan (Sioux City)
F-Trey Lansman, Junior, Harlan
F-Faith Pope, Senior, Mount Pleasant
C-Justin Van Kalsbeek, Senior, MOC-Floyd Valley

 

3rd Team
G-Payton Busch, Senior, Centerville
G-Derek Hall, Senior, Denison-Schleswig
F-Tate Handsaker, Senior, Nevada
F-Josh Jirak, Senior, Center Point-Urbana
F-Logan Losh, Senior, Boone
C-Carson Miller, Senior, Norwalk

 

Class 3A Player of the Year: Klinton Carlson, Senior, Waverly-Shell Rock
Class 3A Coach of the Year: Joe Johnson, Vinton-Shellsburg

 

Class 2A

1st Team
G-Brad Baudler, Senior, Nodaway Valley (Greenfield)
G-Jordan Wagenbach, Senior, Mediapolis
F-*Dallas Ennema, Senior, Sheldon
F-Rylan Murry, Senior, West Branch
C-C.J. Mason, Senior, MFL, Mar-Mac (Monona)
C-Payton Plagge, Senior West Fork

 

2nd Team
G-Jacob Hadaway, Senior, North Polk
G-TJ Sterk, Senior, IKM-Manning
F-Sam Brincks, Junior, Kuemper Catholic (Carroll)

F-Cole Crawford, Senior, Wilton
F-Reed Tellinghuisen, Junior, East Sac County
C-Alex Welsch, Senior, Nodaway Valley (Greenfield)

 

3rd Team
G-Britton Barrier, Senior, Tri-Center (Neola)
G-Trevor Haaland, Junior, Osage
F-Jared Jones, Senior, Des Moines Christian
F-Kyle Smith, Junior, New Hampton
F-Austin Ver Merr, Senior, Pella Christian
C-Austin Glawe, Senior, Sioux Central (Sioux Rapids)

 

Class 2A Player of the Year: Dallas Ennema, Senior, Sheldon
Class 2A Coach of the Year: Claude Struve, Sheldon

 

Class 1A

1st Team
G-Austin Halls, Senior, Murray
G-Luke Lenhart, Senior St. Mary’s (Storm Lake)
F-Michael Soukup, Senior, Danville
F-*Steven Soukup, Senior, Danville
C-Kennedy Drey, Senior, St. Mary’s (Storm Lake)
C-Ricky Williams, Senior, Riverside (Oakland)

 

2nd Team
G-Adam Courtney, Senior, Guthrie Center
G-Eli Ihnen, Senior, Harris Lake Park
G-Austin Lefler, Senior, Lawton-Bronson
F-Bryan Forbes, Senior, Lone Tree
C-Vaclav Bujnoch, Senior, Sigourney
C-Jeremy Deemer, Junior, Lamoni

 

3rd Team
G-Mitchell Boevers, Sr., Wapsie Valley (Fairbank)
G-Kasey Lasack, Senior, Midland (Wyoming)
G-Spencer Rochhloz, Senior, Adair-Casey
F-Ben Taylor, Senior, Ankeny Christian Academy

F-Andrew Van Ginkel, Junior, Rock Valley
C-Elias Nissen, Junior, Springville

 

Class 1A Player of the Year: Steven Soukup, Senior, Danville
Class 1A Coach of the Year: Jason Shelangouski, Riverside (Oakland)