NASCAR USA
9:00am - 11:00am
NASCAR USA
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

IOWA GIRLS COACHES ASSOCIATION ALL-STATE BASKETBALL TEAMS


Class 1A
 

1st Team
Lexi Ackerman, Central Lyon
Renee Maneman, Newell Fonda
Dia Keahna, Meskwaki Settelment
Kayla Lindemeyer, Bedford
Samantha Meyers, Grundy Center
Paige Danner, Ar-We-Va
Jade Lynn Vlotho, West Sioux
Andrea Christensen, Newell Fonda

 

2nd Team
Morgan Myers, Burlington, Notre Dame
Alee Hugen, Twin Cedars
Madison Eley, Colo Nesco
London Vais, Adair Casey
Kameo Pope, Belle Plaine
Amanda Focht, Villisca
Kelsey Ackerman, Central Lyon
Danielle Bender, Marquette Catholic

 

3rd Team
Kori Schulte, Central Lyon
Morgan Johnson, Earlham
Taylor Hickey, Burlington Notre Dame
Kate Patton, Murray
Jasmine Demers, Storm Lake St Marys
Katelynn Tracy, Moravia
Hannah Poppe, Clarksville
Rachel Smith, Exira-EHK

 

Class 2A
 

1st Team
Brooke Wolterstorff, Western Christian

Kaylee Blake, IKM-Manning
Ellie Herzberg, Manson-NW Webster
Nicole Miller, North Linn
Josie Kopal, Lawton-Bronson
Mallory Boyle, North Mahaska
Kelsey Ernst, Bellevue
Olivia Godfrey, Panorama

 

2nd Team
Anna Mallen, West Hancock
Lexi Albrecht, Carroll Kuemper
Alissa Pollema, Western Christian
Jenna Lehman, Regina, Iowa City
Hannah Haynes, Van Buren
Ashley Williams, Lawton-Bronson
Lauren Hedlund, Hinton
Paige Engbers, Pella Christian

 

3rd Team
Haleigh Hempen, Aplington-Parkersburg
Cori Uitermarkt, Pella Christian
Alex Yoerger, Hinton
Renee Huber, Maquoketa Valley
Tiffany Stubbs, Des Moines Christian
Casey Miles, Hudson
Morgan Muhlbauer, IKM Manning
Rachel Freland, West Marshall

 

Class 3A
 

1st Team
Alexis Conaway, MOC-Floyd Valley
Paige Greiner, Williamsburg
Danielle Moore, Davenport, Assumption
Miranda Murphy, North Polk
Hailey Schneden, Davenport, Assumption
Allie Sievert, Estherville Lincoln Central
Daneshia Snitker, Waukon
KJ Veldman, Spirit Lake

 

2nd Team
Taryn Barz, Hampton-Dumont
Ashley Burrows, Bondurant-Farrar
Miranda Chapman, Mount Vernon
Jennifer Kennedy, Greene County
Emily Kirchner, Estherville Lincoln Central
Andrea Larson, Mediapolis
Addie Oberman, Northeast, Goose Lake
Arika Wooldridge, Center Point-Urbana

 

3rd Team
Haley Birks, South Central, Calhoun
Kate Fennelly, Davenport, Assumption
Jessica Helton, Nevada
Sara Heywood, Estherville Lincoln Central
Traci Keller, Central Lee, Donnellson
Emily McDonald, MOC-Floyd Valley
Megan Murphy, North Polk
Kennedy Salow, Center Point-Urbana

 

Class 4A
 

1st Team
Madison Weekly, Benton
Kena Veldhuizen, Oskaloosa
Aftin Phyfe, Waverly-Shell Rock
Aubrey Norville, Lewis Central
Claire Marburger, Perry
MaKayla Augustine, Heelan
Taylor Benshoof, Winterset
Rachel Dunlap, Keokuk

 

2nd Team
Katie Ahrenholtz, Ballard
Grace Newman, Glenwood
Mariah Criswell, Winterset

Logan Lynch, Wahlert
Deja Jackson, Grinnell

Kirstin Martindale, Spencer
Brittany Holdsworth, Carroll
Jess Schaben, Harlan

 

3rd Team
Kayla Armstrong, Xavier
Sidney Baumann, Fairfield
Megan McCarthy, Heelan
Dani Heritage, Dallas Center-Grimes
Ashley Stulken, Xavier
Naomi Phillips, Waverly-Shell Rock
Evan Hundley, North Scott
Michalyn Mohr, Marion

 

Class 5A
 

1st Team
Jadda Buckley, Mason City
Caitlin Ingle, SE Polk
Ally Disterhoft, IC West
Shaya Kellogg, Ames
Haley Lorenzen, IC High
Lettie Lerma, Muscatine
Blaire Thomas, Waterloo West
Dani Franklin, CR Washington

 

2nd Team
Britney Boland, Waukee
Audrey Faber, Dowling Catholic
Brittany Hedrick, Ankeny
Roichelle Marble, DM East
Shareece Burrell, DM East
Mickey Hansche, IC High
Jaali Winters, Ankeny
Grace Vander Weide, West Des Moines Valley

 

3rd Team
Meredith Burkhall, DM Roosevelt
Haley Puk, Waterloo West
Madi Dellamuth, CR Prairie
Cortni Rush, Mason City

Emily Clemens, Muscatine
Madi Robson, Ankeny
Annie Penquite, SE Polk
Tanya Meyer, Sioux City West