KSOM Weekends
12:00am - 9:00am
KSOM Weekends
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

SPORTS SPOTLIGHT GIRLS BASKETBALL ALL-STATE SELECTIONS


Class 5A

1st Team
G-Jadda Buckley, Senior, Mason City
G-Ally Disterhoft, Senior, Iowa City West
G-Caitlin Ingle, Senior, Southeast Polk
F-Danielle Franklin, Junior, Cedar Rapids Washington
F-Haley Lorenzen, Junior, Iowa City High
C-Blair Thomas, Senior, Waterloo West

2nd Team
G-Madi Robson, Senior, Ankeny
G-Roichelle Marble, Junior, Des Moines East
F-Britney Boland, Senior, Waukee
F-Shaya Kellogg, Senior, Ames
F-Leti Lerma, Senior, Muscatine
C-Abby Herb, Senior, Cedar Rapids Washington

3rd Team
G-Mickey Hansche, Senior, Iowa City High
G-Brittany Hedrick, Senior, Ankeny
G-Katie Sommer, Junior, Dubuque Senior
F-Audrey Faber, Sophomore, Dowling Catholic
C-Tanya Meyer, Senior, Sioux City West
C-Haley Puk, Junior, Waterloo West

 

Class 5A Coach of the Year: Bob and Sharon Hanson, Dowling Catholic

 

Class 4A

1st Team
G-MaKayla Augustine, Senior, Bishop Heelan (Sioux City)
G-Madison Weekly, Senior, Benton Community (Player of the year)
G-Madalyn Welty, Senior, Western Dubuque (Epworth)
F-Mariah Criswell, Sophomore, Winterset
F-Claire Marburger, Sophomore, Perry
C-Aftin Phyfe, Senior, Waverly-Shell Rock

2nd Team
G-Kena Veldhuizen, Senior, Oskaloosa
G-Taylor Wagner, Sophomore, Harlan
F-Katie Ahrenholtz, Senior, Ballard (Huxley)
F-Rachel Dunlap, Senior, Keokuk
F-Aubrey Norville, Senior, Lewis Central (Council Bluffs)
C-Brittany Holdsworth, Senior, Carroll

3rd Team
G-Dani Heritage, Junior, Dallas Center-Grimes
G-Logan Lynch, Senior, Dubuque Wahlert
F-Sidney Baumann, Senior, Fairfield
F-Ally Orwig, Senior, Indianola
F-Kirsten Martindale, Junior, Spencer
C-Ashley Stulken, Senior, Cedar Rapids Xavier

 

Class 4A Coach of the Year: Derek Archer, Lewis Central (Council Bluffs)

 

Class 3A

1st Team
G-Danielle Moore, Senior, Davenport Assumption
G-Paige Greiner, Junior, Williamsburg
G-KJ Veldman, Senior, Spirit Lake
F-Alexis Conaway, Junior, MOC-Floyd Valley (Player of the Year)
F-Daneshia Snitker, Senior, Waukon
C-Allie Sievert, Senior, Estherville-Lincoln Central

2nd Team
G-Traci Keller, Senior, Central Lee (Donnellson)
G-Miranda Murphy, Junior, North Polk
F-Tayrn Barz, Senior, Hampton-Dumont
F-Ashley Burrows, Junior, Bondurant-Farrar
F-Emily Kirchner, Senior, Estherville-Lincoln Central
C-Addie Oberman, Sophomore, Northeast (Goose Lake)

3rd Team
G-Kylie Vogel, Junior, Camanche
G-Kate Walker, Sophomore, Red Oak
F-Rylee Eakins, Junior, Davis County (Bloomfield)
F-Jennifer Kennedy, Senior, Greene County
C-Haley Birks, Sophomore, South Central Calhoun
C-Andrea Larson, Sophomore, Mediapolis

 

Class 3A Coach of the Year: Mike Sconsa, Cascade (Western Dubuque)

 

Class 2A

1st Team
G-Mallory Boyle, Senior, North Mahaska (New Sharon)
G-Nicole Miller, Sophomore, North Linn (Troy Mills)
F-Ellie Herzberg, Junior, Manson-NW Webster
F-Josie Kopal, Senior, Lawton-Bronson
F-Brooke Wolterstorff, Senior, Western Christian (Player of the year)
C-Kaylee Blake, Senior, IKM-Manning

2nd Team
G-Lexi Albrecht, Senior, Kuemper Catholic (Carroll)
G-Anna Mallen, Senior, West Hancock (Britt)
F-Olivia Godfrey, Junior, Panorama (Panora)
F-Jenna Lehman, Junior, Iowa City Regina
F-Kelsey Ernst, Senior, Bellevue
C-Hannah Haynes, Senior, Van Buren (Keosauqua)

3rd Team
G-Kari Fitzpatrick, Sophomore, Edgewood-Colesburg
G-Casey Miles, Junior, Hudson
G-Lindsay Moore, Senior, Cardinal (Eldon)
F-Heidi Hoeger, Senior, Maquoketa Valley (Dehli)
F-Lauren Hedlund, Junior, Hinton
C-Rachel Struve, Junior, South O’Brien (Paulina)

 

Class 2A Coach of the Year: Dan Druivenga, Panorama (Panora)

 

Class 1A

1st Team
G-Paige Danner, Junior, Ar-We-Va (Westside)
G-Kayla Lindenmeyer, Senior, Bedford

G-Ranee Maneman, Junior, Newell-Fonda
F-Lexi Ackerman, Senior, Central Lyon (Player of the Year)

F-London Vais, Junior, Adair-Casey
C-Samantha Meyers, Senior, Grundy Center

2nd Team
G-Taylor Hickey, Sophomore, Burlington-Notre Dame
G-Dia Keahna, Senior, Meskwaki Settlement (Tama)
F-Madison Eley, Senior, Colo-Nesco
F-Amanda Focht, Senior, Villisca
F-Kameo Pope, Junior, Belle Plaine
C-Jade Lynn Vlotho, Senior, West Sioux (Hawarden)

3rd Team
G-Molly Goltz, Senior, Nishnabotna
G-Kate Patton, Junior, Murray
G-Morgan Myers, Senior, Burlington-Notre Dame
F-Julie Isenhour, Senior, Prince of Peace (Clinton)
F-Alee Hugen, Junior, Twin Cedars (Bussey)
C-Katelyn Tracy, Senior, Moravia

 

Class 1A Coach of the Year: Larry Siebert, Ar-We-Va (Westside) in Honor of Davey Kock