KSOM Weekends
12:00am - 9:00am
KSOM Weekends
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

RADIO IOWA UPDATES FOOTBALL POLL AFTER WEEK 1


Class 4A
1. WDM Valley (2-0), LW #1 vs #5 Dowling
2. Ankeny (1-0), LW #2 vs DSM Lincoln
3. Bettendorf (1-0), LW #3 vs Davenport Central
4. Iowa City West (1-0), LW #4 vs #8 CR Washington
5. Dowling Catholic (2-0), LW #6 @ #1 Valley
6. Cedar Falls (1-0), LW #7 @ Waterloo East
7. Davenport Assumption (1-0), LW #10 vs Pleasant Valley
8. Cedar Rapids Washington (1-0), LW (X) @ #4 Iowa City West
9. S.E. Polk (0-1), LW #5 @ Ames
10.Urbandale (1-0), LW (X) vs DSM Hoover

Class 3A
1. Decorah (1-0), LW #1 @ Marion
2. Sioux City Heelan (1-0), LW #2 vs Sioux City North
3. Solon (1-0), LW #3 @ 1A-#1 Iowa City Regina
4. Lewis Central (1-0), LW #5 @ 1A-#2 St. Albert
5. Harlan (1-0), LW #6 at CB Abe Lincoln

6. Norwalk (1-0), LW #7 vs Dallas Center-Grimes
7. Clear Lake (1-0), LW #8 vs Forest City
8. Grinnell (1-0), LW #9 @ Oskaloosa
9. Creston/O-M (1-0), LW (X) @ Clarinda
10.Pella (0-1), LW #4 vs Washington

Class 2A
1. Mediapolis (1-0), LW #2 vs Keokuk
2. Boyden-Hull/Rock Valley (1-0), LW #3 @ 1A-#6 Emmetsburg
3. Carroll Kuemper (1-0), LW #4 @ Denison-Schleswig
4. Spirit Lake (1-0), LW #5 @ Storm Lake
5. West Marshall (2-0), LW #7@ Panorama
6. South Central Calhoun (1-0), LW #6 @ Humboldt
7. New Hampton (1-0), LW #8 @ Crestwood
8. Union (LaPorte City) (0-1), LW #1 @ 1A-#5 Aplington-Parkersburg
9. Bondurant-Farrar (1-0), LW #9 @ Nevada
10.Clarion-Goldfield (1-0), LW #10 @ Eagle Grove

Class 1A
1. Iowa City Regina (1-0), LW #1 vs 3A-#3 Solon
2. St. Albert (Council Bluffs) (1-0), LW #2 vs 3A-#4 Lewis Central
3. West Branch (1-0), LW #3 @ Durant
4. Fort Dodge St. Edmond (1-0), LW #4 vs A-#6 Mason City Newman
5. Aplington-Parkersburg (1-0), LW #5 vs 2A-#8 Union
6. Emmetsburg (1-0), LW #6 vs 2A-#2 Boyden-Hull/Rock Valley
7. South Winneshiek (1-0), LW #7 vs Turkey Valley
8. Pella Christian (1-0), LW #8 vs PCM Monroe
9. Sumner-Fredricksburg (1-0), LW #9 @ Postville
10.Saint Ansgar (1-0), LW (X) vs A-#2 West Hancock

Class A
1. Woodward-Granger (1-0), LW #1 vs DSM Christian
2. West Hancock (1-0), LW #2 @ 1A-#10 Saint Ansgar
3. West Lyon (1-0), LW #3@ Sioux Center
4. Logan-Magnolia (1-0), LW #7 vs IKM-Manning
5. Wapsie Valley (1-0), LW #8 @ Denver
6. Mason City Newman (0-1), LW #4 @ 1A-#4 St. Edmond
7. BGM (Brooklyn) (1-0), LW (X) @ Belle Plaine
8. North Tama (1-1), LW #6 vs Lone Tree
9. Woodbury Central (1-0), LW (X) @ Ridge View
10.Madrid (0-1), LW #5 vs Van Meter

Eight-man

1. Adair-Casey (2-0), LW #1 @ East Union
2. Murray (2-0), LW #2 @ Ankeny Christian

3. Newell-Fonda (1-0), LW #4 @ Kingsley-Pierson
4. Don Bosco (1-0), LW #10 vs #6 Janesville
5. Melcher-Dallas (2-0), LW #5 vs Seymour
6. Janesville (1-0), LW #6 @ #4 Don Bosco
7. West Bend-Mallard (2-0), LW #7 vs Marcus MMC
8. Fremont-Mills (1-0), LW #9 @ Whiting
9. Coon Rapids-Bayard (2-0), LW #9 @ Heartland Christian

10.Preston (1-0), LW (X) @ West Central (Maynard)