Sarah Lewis
2:00pm - 7:00pm
Sarah Lewis
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

FRIDAY GIRLS STATE TRACK RESULTS


 

Class 1A 4x100M Relay Prelims

Audubon-3rd-fastest time, 51.25q, (Carly Johnston, Emma Konkler, Emily Nelsen, Lacey Vokt)

 

Class 1A 100M Hurdle Prelims

4th-Chaley Rath, Treynor-16-09q

5th-Lacey Vokt, Audubon, 16.15q

12th-Carmen Subbert, Stanton,16.51

 

Class 1A 4x200 Meter Relay

3rd-A-H-S-T, 1:47.82 (CourtneyKardell, Shayla Bird, Taylor Baggett, Johnni Schueman)

15th-Treynor, 1:51.05

23rd-Villisca, 1:52.80

 

Class 1A 400M Low Hurdles

2nd-Rebekah Topham, Griswold. 1:05.11

3rd-Chaley Rath, Treynor, 1:05.49

20th-Paige Peterson, Stanton

21st-Anna Mulder, Adair-Casey

 

Class 1A Distance Medley

4th-Guthrie Center, 4:19.63 (Haley Wilson, Breanne Meier, Keisha Bailey, Leah Courtney)

18th-Griswold, 3:40.76

22nd-Corning

24th-St. Albert

 

Class 4A Distance Medley

18th-Abraham Lincoln, 4:22.68

 

 Class 1A High Jump

1st-Chaley Rath, Treynor, 5-08.25* (defends her title), and set new Class 1A State meet rec. set by Jenni Elbert, Laurens-Marathon, set in 2004, 5-05.00

 

Class 1A Discus

1st-Amy Wright, Earlham, 133-08

9th-Paige Volkens, Treynor, 109-08

15th-Maria Palmer, Corning, 101-11

21st-Candice Howell, Griswold, 93-05

 

Class 3A Sprint Medley Relay

2nd-Dallas Center-Grimes, 4:12.5

10th-Creston, 4:19.6

12th-Harlan, 4:20.82

16th-ADM, 4:23.58

 

Class 2A 400M Low Hurdles

22nd-Bailey McCalister, Panorama

 

Class 3A 400M Low Hurdles

1st-Audry Bollinger, Creston, 1:03.70

6th-Katey Trecker, Carroll, 1:07.26

7th-Katrina Knudsen, Harlan, 1:07.46

12th-Lexi Fisher, Glenwood

 

Class 3A 4X200

7th-Harlan, 1:46.80

10th-Denison-Schleswig, 1:47.47

15h-Glenwood, 1:48.59

 

Class 2A Discus

5th-Kaylee Blake, IKM-Manning, 129-06

17th-Courtney Monson, IKM-Manning, 111-03 

 

Class 3A Shotput

15th-Cassie Kruse, Glenwood

23rd-Lauren Janning, Carroll

 

Class 2A 100M Hurdles

12th-Abbie Mosher, Kuemper Catholic, 16.43 

 

Class 3A 100M Hurdles

16th- Mercedes Liparoto, Glenwood, 16.86          
23rd-Katey Trecker, Carroll, 17.33

 

Class 3A 4X100

Glenwood, 50.83 (advances to finals with 5th best times)

12th-Denison-Schleswig, 51.63

16th-Carroll, 51.8

22nd-Harlan

23rd-Dallas Center-Grimes

 

Class 2A 4X400

Tri-Center, 4:09.69 (qualifies for finals with 8th best time)

 

Class 3A 4X400

Harlan 4:05.80 (qualifies for finals with 5th best time)

Creston 4:05.98 (qualifies with 6th best time)

10th-ADM

 

Class 3A Long Jump

6th-Brianna Maitlen, Creston 16-01.25

10th-Madison Bertman, ADM

15th-Ali Meiners, Carroll

21st-Sara Salerno, Glenwood

 

Class 2A High Jump

22nd-Ashley Nepper, IKM-Manning