Lia Knight
Lia Knight
7:00pm - 12:00am
Lia
Make A Request
My Profile
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

AUTOMATIC STATE TRACK QUALIFIERS FROM GUTHRIE CENTER


 

Girls 3,000

Therese Frels, Guthrie Center, 11:31.94 

 

Boys 4X800

 

 

Riverside (John Gunderson, Ean Patrick, Clay Harris, Cade Cleaveland) 8:16.00

*new meet record and fastest time in the state reported so far this season

 

Girls Long Jump

Sydney Parker, Exira-EHK, 15-02

 

Girls 4X800

Treynor, 10:20.41

 

Girls Shotput

Kayli Christensen, Treynor, 32-09.25

 

Boys Shotput

Rick Williams, Riverside, 47-09.5

 

Boys High Jump

Connor Meis, Treynor, 6-05

*season best of 6-07.25 is 2nd best in the state going into today

 

Boys 3,200

Josh Sindelar, St. Albert, 9:52.5

*ranks third in the state

 

Girls High Jump

Chaley Rath, Treynor, 5-07

*Rath's season best of 5-08 ranks 2nd in the state, .25 below #1

 

Boys Long Jump

Dane Livengood, Treynor, 19-07.5

 

Girls Shuttle Hurdle

Treynor, 1:07.79

 

Boys Shuttle Hurdle

Treynor, 1:00.82

 

Girls 100

Emma Konkler, Audubon, 12.90

 

Boys 100

Dane Livengood, Treynor, 11.74

 

Girls Distance Medley

Guthrie Center, 4:27.04

 

Girls 400

Jen Neville, Exira-EHK, 1:02.41

 

Boys 400

Quentin Kueck, Treynor, 52.32

 

Girls Discus

Paige Volkens, Treynor, 114-06

 

Boys Discus

Bill Price, AHST, 155-03

 

Boys 1,600

Cade Cleaveland, Riverside 4:36.06

*Cleaveland, Josh Sindelar (St. Albert) and John Gunderson (Riverside) all break stadium record

 

Girls 100M Hurdles

Chaley Rath, Treynor, 15.57

 

Boys 110M Hurdles

Connor Meis, Treynor, 15.43

 

Girls 4X200 Relay

AHST (Courtney Kardell, Shayla Bird, Taylor Baggett, Johnni Schueman) 1:48.53

*Number one time reported in the state so far this year

 

Boys 4X200 Relay

St. Albert, 1:33.55

 

Girls 800

Leah Courtney, Guthrie Center, 2:27.72

 

Girls 200

Emma Konkler, Audubon, 26.92

 

Boys 200

Tim Schachnter, Guthrie Center, 23.60

 

Girls 400M Hurdles

Chaley Rath (Automatic qualifier in four events), Treynor, 1:05.7

 

Boys 400M Hurdles

Quentin Kueck, Treynor, 55.26

 

Boys Distance Medley

St. Albert, 3:46.20

 

Girls Sprint Medley

AHST (Kardell, Baggett, Schueman, Bird), 1:55.54

 

Girls 1,500

Therese Frels, Guthrie Center, 5:15.21

 

Boys 800

Cade Cleaveland, Riverside, 2:05.23

*Cleaveland's season best of 1:58.40 ranked #2 in state going into Thursday

 

Girls 4X100

Exira-EHK (Payton Wilkenfeld, Jen Neville, Jessica Kautz, Sydney Parker) 52.43

Boys 4X100
Exira-EHK (Brett Johnson, Nick Peppers, Spencer Smith, Cole Anderson) 44.94

Girls 4X400

Treynor, 4:13.42


Boys 4X400

St. Albert