KSOM Weekends
12:00am - 6:00pm
KSOM Weekends
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

HARLAN WINS OWN MEET TUESDAY NIGHT


(Harlan) The Harlan Community Cyclones captured the team title at their own Harlan Cyclone Boys Invitational Track meet Tuesday night. The Cyclones edged Des Moines East for the team title, 86 to 85. Urbandale was a close third with 84-points, and Council Bluffs, Abraham Lincoln was fourth with 65. Treynor finished fifth scoring 44-points, Council Bluffs, Thomas Jefferson was sixth with 43. Sioux City, North finished seventh with 40-points and Atlantic finished 8th in the 14-team field with 38-points.

 

 Click here to listen to Harlan Community Head Coach Ken Carstens after the meet

 

30000

1. Dustin Werner, Kuemper Catholic Carroll-10:32.34

2. Daniel Poston, Sioux City, North-10:32.83

3. Philip Scirnanko, Harlan Community-10:57.90

4. Micheal Epink, Urbandale-11:59.00

5. Matt Powders, Thomas Jefferson-11:09.89

6. Josef Rodgers, Denison-11:14.44

 

 

4x800 meter Relay

1. Council Bluffs, Thomas Jefferson-8:38.33
2. Riverside-8:42.87

2. Harlan Community-8:43.07

3. Council Bluffs, Abraham Lincoln-8:44.31

4. Council Bluffs, Abraham Lincoln-8:44.31

5. Treynor-9:06.42

6. Des Moines, East-9:07.49

 

Shuttle Hurdle relay

1. Harlan Community-1:00.64

2. C.B. Thomas Jefferson-1:02.08

3. C.B. Abraham Lincoln-1:02.44

4. Des Moines, East- 1:03.39

5. Treynor-1:04.42

6. OA-BCIG-1:06.84

 

100 meters

1. Cleo Harris-C.B. Abraham Lincoln-10:85

2. Blake Inderski-Urbandale-10:96

3. Rico Gafford-Des Moines, East-11:02

4. Dajo Hubert-Sioux City, North-11:07

5. Trevor Ryen-OA-BCIG-11:32

6. Moussa Kuyateh-Des Moines, East-11:35

 

400 meters

1. Abu Sama-Des Moines, East-53.08 (pictured)

2. Blake Esbeck-Atlantic-53.24 (pictured)

3. Quinn Lafrentz-53.76

4. Grant Wierson-Urbandale-53.98

5. Ron Manson- Des Moines, East-54.40

6. Isaac Bruck-Harlan Community-55.47

 

4x200 meter Relay   

1. C.B. Abraham Lincoln-1:32.28

2. Des Moines, East-1:32.66

3. OA-BCIG-1:34.89

4. Sioux City, North-1:36.86

5. Atlantic-1:38.02 1). Zach Smith 2). Tye Nielson 3). Bryce Wernimont 4). Ryan McDermott

6. Harlan Community-1:38.22

 

 

110-meter High Hurdles

1. Austin Hess, Harlan Community-14.67

2. Tony Dawson-Harlan Community-15.69

3. Mike Jones, C.B. Abraham Lincoln-15.41

4. Blake Cunningham, Des Moines, East-15.89

5. Kadin Wright-C.B. Thomas Jefferson-15.99

6. Ryan Speigel, Underwood-16.12

 

1600-meters

1. Salat Jones-Des Moines, East-4:46.17

2. John Gunderson-Riverside-4:47.85

3. Colby Casper-Sioux City, North-4:55.85

4. Ryan Miller-Urbandale-5:06.07

5. Philip Sciranko-Harlan Community-5:02.39

6. Alec Crane-Urbandale-4:56.90

 

200-meters

1.Cleo Harris-Council Bluffs, Abraham Lincoln-22.56

2. Terrence Karlar-Des Moines, East-22.70

3. Blake Inderski-Urbandale-22.71

4. Joey Foss-Harlan Community-23.44

5. Alex White-C.B. Abraham Lincoln-23.62

6. Alex Reed-Lewis Central-23.84

 

400-meter hurdles

1. Kuentin Keuck-Treynor-56.32

2. Dominic Wilson-C.B. Thomas Jefferson-56.70

3. Kadin Wright-C.B. Thomas Jefferson-58.07

4. Sam Miller-OA-BCIG-1:02.73

5. Kolby Higlenberg-Kuemper-1:03.60

6. Jonathon Evans-1:03.70

 

Distance Medley Relay

1. Riverside-3:49.13

2. Harlan Community-3:51.31

3. C.B. Thomas Jefferson-3:51.38

4. Treynor-3:58.24

5. Sioux City, North-3:58.57

6. OA-BCIG-3:58.72

 

800-meters

1. Blake Esbeck-Atlantic-2:04.21

2. Lieb Chol-Urbandale-2:06.80

3. Steve Ukpan-Des Moines, East-2:08.82

4. Ryan Miller, Urbandale-2:12.66

5. Anthoney Tran-2:13.47

6. Billy Coates-C.B. Abraham Lincoln-2:15.04

 

4x100 meter relay

1. Des Moines, East-43.74

2. Urbandale-44.51

3. C.B. A.L.-45.15

4. Sioux City, North-45.49

5. Lewis Central-46.27

6. Harlan Community-46.53

 

4x400 meter relay

1. C.B. Abraham Lincoln-3:36.68

2. Des Moines, East-3:37.66

3. Treynor-3:38.67

4. OA-BCIG-3:39.46

5. Urbandale-3:40.36

6. C.B. Thomas Jefferson-3:43.53

 

High Jump

1. Connor Meis-Treynor-6’03

2. Austin Mumm-Harlan Community-6’0

3. Tony Dawson-Harlan Community-5’10

4. Riley Blay-Lewis Central-5’10

5. Ed Talbot-Treynor-5’8

6. Tanner Matthews-Lewis Central-5’6

 

Long Jump

1. Quinn Williams-Sioux City, North-20-6.50

2. Dane Livengood-19-03.50

3. Craig Taylor-19-02.25

4. Abdul Mansaray-Urbandale-19-00’00

5. Jeremiah Bieker-Harlan-18-11.75

6. AJ Pottebaum-Kuemper, Catholic, Carroll-18-11.25

 

Discus

1. Tyler Hovey-Atlantic-167’00

2. Nick Jepsen-Urbandale-145’6

3. Jack Cronin-Urbandale-142’11

4. Joe Brummer-Harlan Community-134’3

5. Andrew Overton-Denison-133’11

6. Jacob Barents-Lewis Central-128’2

 

Shot Put

1.Shaquille Wells-Urbandale-52’10.75

2. Tyler Hovey-Atlantic-51’025

3. Joe Brummer-Harlan Community-48’9

4. Seth Lansman-Harlan Community-48’3.5

5. Jacob Barents-Lewis Central-47’3.5

6. Jack Cronin-Urbandale-45’3.75