Sarah Lewis
12:00am - 6:00am
Sarah Lewis
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

SPRING SPORTS SCOREBOARD-TUESDAY, APRIL 3


 

TENNIS

Boys

Atlantic 9 Kuemper Catholic 0

Singles:
#1 Mitch Leiferman 12 (A) over Brian Dentlinger 12 (K) 10-1
#2 Tyler Fischer 11 (A) over Robby Steffes 10 (K) 10-6
#3 Matt Cook 12 (A) over Mitchell Behrens 10 (K) 10-4
#4 Gunnar Blum 12 (A) over Michael Van Erdewyk 11 (K) 10-2
#5 Scott Caslow 11 (A) over Matthew Irlbeck 10 (K) 10-8
#6 Jake Arneson 10 (A) over Kenan Schrad 11 (K) 10-4


Doubles:
#1 Leiferman/Blum (A) over Dentlinger/Steffes (K) 10-6
#2 Fischer/Noah Welter 11 (A) over Behrens/Van Erdewyk (K) 10-6
#3 Cook/Arneson (A) over Irlbeck/Schrad (K) 10-3

 

Girls

Denison-Schleswig 9 Audubon 0

Singles:
Nielsen vs. Ingram - 2-8
Krauel vs. Ibarra - 3-8
Muhr vs. Fineran - 2-8
Polson vs. Ipsen - 1-8
Christensen vs. Sis - 4-8

Jones vs. Kinsey - 0-8

Doubles:
Nielsen-Krauel vs. Ingram-Ipsen - 3-8
Muhr-Christensen vs. Ibarrra-Fineran - 2-8
Polson-Jones vs. Kinsey-Sis - 0-8

 

Kuemper Catholic 8 Atlantic 1

Singles:
#1 Leah Greteman 10 (K) over Tori Dolch 11 (A) 10-3
#2 Sami Schmitz 11 (K) over Leah Tjepkes 10 (A) 10-6
#3 Lexi Allen 10 (A) over CoryAnn Steinkamp 11 (K) 10-6
#4 Mattie Potthoff 10 (K) over Abby Johnson 11 (A) 10-0
#5 Carla Knobbe 10 (K) over Lisa Gearheart 10 (A) 10-1
#6 Nicole Becker 10 (K) over Kaley Miller 11 (A) 10-4

Doubles:
#1 Greteman/Schmitz (K) over Dolch/Tjepkes (A) 10-8
#2 Steinkamp/Potthoff (K) over Allen/Johnson (A) 10-4
#3 Knobbe/Tayler Boldt 10 (K) over Gearheart/Libby Gifford 11 (A) 10-2

 


 

SOCCER

Boys

St. Albert 7 AHST 0

Lewis Central 3 Atlantic 0

Harlan 5 Kuemper Catholic 0

Riverside 1 Tri-Center 1

 

Girls

Nodaway Valley/West Central Valley/Adair-Casey 8 Missouri Valley 0

Abraham Lincoln 5 Sioux City West 0

Lewis Central 10 Denison-Schleswig 1

Winterset 6 Perry 3

 

GOLF

Boys

Kuemper Catholic 149 Atlantic 158

Audubon 167 IKM-Manning 203

 

Girls

Kuemper Catholic 177 Atlantic 188

Medalist:  Morgan Naberhaus, Kuemper, 42
Runner up:  Mara Mashing, Kuemper, 42

Atlantic scores:

Kaitlynn Walter 44
Bailey Walter 46
Brooke Fletcher 48
Shelby Worth 50
Malachi Wickman 69
Katie Blake 72

 

Audubon 201 IKM-Manning 228


 

TRACK

Boys Ram Relays-Glenwood

  1. Glenwood 129
  2. Harlan 93
  3. Abraham Lincoln 79
  4. Creston 48
  5. Thomas Jefferson 46
  6. St. Albert 44
  7. Atlantic 33
  8. Lewis Central 28
  9. Clarinda 19
  10. Red Oak 8

Nodaway Valley Girls Meet-Greenfield

 

1. Martensdale-St. Mary's,145
2. Earlham Community, 125
3. Interstate 35, 98
4. Exira-EHK, 64
5. Southeast Warren, 44
6. West Central Valley, 38
7. Central Decatur, 26
8. Nodaway Valley, 23
9. Adair-Casey, 14
10. East Union, 8
11. Orient-Macksburg, 4

 

Click here for the individual results from Nodaway Valley


 

Lady Cardinal Relays-Clarinda, Class 1A

  1. Griswold 123
  2. Corning 90
  3. Villisca 72
  4. Mt. Ayr 54
  5. St. Albert 53
  6. Stanton 46
  7. Bedford 39
  8. Essex 32
  9. Riverside 29
  10. East Mills 22
  11. Lenox 19
  12. Sidney 2

Click here for the individual results from Class 1A at Clarinda


 

Lady Cardinal Relays-Clarinda, Class 2A

  1. Creston 148
  2. Atlantic 125
  3. Glenwood 108
  4. Clarinda 69
  5. Thomas Jefferson 61
  6. Shenandoah 57
  7. Red Oak 15

Click here for the individual results from Class 2A at Clarinda


Boys East Union Invitationl-Afton

  1. Mt. Ayr, 121.5
  2. I-35, 82.33
  3. Lamoni, 72.83
  4. Nodaway Valley 63
  5. Central Decatur 53
  6. Adair-Casey, 51.33
  7. Bedford, 46
  8. East Union 39
  9. Orient-Macksburg 18
  10. Lenox 6
  11. Clarinda Academy 5

Click here for the individual boys results at East Union, Afton