NASCAR USA
9:00am - 11:00am
NASCAR USA
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

KSOM/KS95.7 DAY ONE OF CLASS 1A STATE WRESTLING COVERAGE


 

106

Brad Kerkhoff, Audubon (38-9) vs Tyler Dalen, Graetinger-Terill (40-2)

Kerkhoff lost 4-0

 

Taylor Curtis, Underwood (52-3) vs Gage Winter, BGM-Brooklyn (45-9)

Curtis won 10-3

 

113

Evan Hansen, Exira-EHK (38-4) vs Kyle Kiner, Ogden (21-1)

Hansen lost 5-3

 

Ethan Reynek, Logan-Magnolia (27-4) vs Christian Hilgenberg, CR-B (33-16)

Reynek wins by fall

 

120

Quinton Doiel, Logan-Magnolia (36-8) vs Aaron Anderson, Clarion-Goldfiled (34-0)

Doiel lost 4-2

 

Andrew Foutch, Underwood (52-1) vs Dylan Dorange, Manson NW Webster (37-8)

Foutch wins by fall

 

126

Ridge Meeker, Logan-Magnolia (34-14) vs Chet Utesch, Akron-Westfield (43-3)

Meeker lost 16-5

 

Blair Kerkhoff, Audubon (37-4) vs Dylon Rhoads, Don Bosco (28-3)

Kerkhoff lost 3-2

 

132

Cameron Mennenoh, Audubon (47-7) vs Kolbi Kohl, Lisbon (28-4)

Mennenoh lost 8-4

 

Eric Brosnahan, Logan-Magnolia (16-10) vs Colton Martin, Alburnett (36-6)

Brosnahan lost by fall

 

138

Darrian Irlbeck, Tri-Center (42-7) vs Cody Marks, Nashua-Plainfield (42-9)

Irlbeck lost 10-4

 

Cody Kingery, Underwood, (45-9) vs Scott Weber, Don-Bosco, (41-8)

Kingery lost by fall

 

Ryan Joint, West Central Valley (42-4) vs Carter Funke, Maquoketa Valley (41-8)

Joint won 7-1

 

145

Trevor Paulson, Tri-Center (40-1) vs Tyler Foubert, Tri-County (44-5)

Paulson lost by injury default

 

Mike Novotny, Underwood (38-2) vs Dale Hilleman, West Marshall (35-12)

Novotny wins 7-5

 

152

Loren Williams, Tri-Center (48-0) vs Casey Beaver, IC Regina (20-15)

Williams wins 12-1

 

Kain Queck, Nodaway Valley (29-15) vs Brett Flynn, Hartley-Melvin-Sanborn (38-4)

Queck lost 9-5

 

160

Drake Fanslau, Underwood (51-3) vs Austin Laabs, Guthrie Center (39-14)

Fanslau wins by fall

 

Tyler Hein, Panorama, (31-12) vs Gavvon Shafer, Woodbine (13-3)

Hein loss by fall

 

170

Trey Sander, Exira-EHK (37-6) vs Patrick Lindner, St. Edmond (33-11)

Sander wins by fall

 

Jake Lewis, St. Albert (40-4) vs Ryder Clark, West Hancock (32-4)

Lewis wins 7-5

 

Kory Schmelzer, Corning (38-2) vs Dylan Albright, Colfax Mingo (36-7)

Schmelzer wins by fall

 

182

Austin Kline, Tri-Center (39-9) vs Tanner Taylor, Okoboji (40-0)

Kline lost by fall

 

Jesse Svoboda, Audubon (40-8) vs Terry Mooty, Dike-New Hartford (39-4)

Svoboda win by fall

 

MacKenzie Houseman, Riverside (50-6) vs Austin McCarten, Emmetsburg (8-2)

Houseman wins 5-4

 

195

John Derry, Panorama (37-7) vs Adam Hawkins, BGM-Brooklyn (46-7)

Derry lost by fall

 

Chris Bridgeford, Logan-Magnolia (43-1) vs Sam Bowers, Alburnett (32-8)

Bridgeford lost 15-9

 

Zach Barton, Corning (41-11) vs Cade Jones, West Branch (36-6)

Barton loss by fall

 

Trenton Geer, Treynor (35-2) vs Ryan Parmely, Maquoketa Valley (46-0)

Geer lost 17-7

 

220

Evan Schack Underwood (31-8) vs Alexander Cutshall Aplington-Parkersburg (35-3)

Schnack lost by fall

 

Taylor Hein, Panorama, (26-17) vs Nick Schmelzer, South Winn (34-3)

Hein lost by fall

 

Logan Melby, Logan-Magnolia (40-6) vs Dylan Coyle, Central Springs (36-10)

Melby wins 2-1

 

Cody Ladd, Nodaway Valley (22-3) vs Adam Steger, Maquoketa Valley (34-6)

Ladd lost by fall

 

285

Nick Fett, Audubon, (44-4) vs Tyler Schneidmiller, Pocahontas/Pomeroy-Palmer (30-4)

Fett wins by fall

 

Marco Naughton, St. Albert (33-0) vs Lucas Ohrt, West Marshall (32-20)

Naughton wins by fall

 

Dillon Suhr, Guthrie Center (46-4) vs Chris Schlueger, West Hancock (46-0)

Suhr wins 3-1

 

Consolation Matches

 

106

Brad Kerkhoff, Audubon (38-10) vs Kaden McClintock, St. Edmond (30-3)

Kerkhoff wins 3-1

 

113

Evan Hansen, Exira-EHK vs Brent Reed, Sibley Ocheydan (28-15)

Hansen wins 19-2

 

120

Quinton Doiel, Logan-Magnolia (36-9) vs Jake Hunerdosse, SE Warren (38-10)

Doiel wins 3-1 OT

 

126

Blair Kerkhoff, Audubon (38-6) vs Ridge Meeker, Logan-Magnolia (34-17)

Kerkhoff wins 12-3 Meeker-eliminated

 

132

Cameron Mennenoh, Audubon (48-9) vs Heath Nagel, HMS (28-13)

Mennonoh wins 7-5

 

Eric Brosnahan, Logan-Magnolia (16-11) vs Austin Miller, Pochahontas/PP (39-12)

Brosnahan lost by fall, eliminated

 

138

Cody Kingery, Underwood (45-12) vs Lance Hinschberger, Belle-Plaine (37-14)

Kingery loses , 6-4 eliminated

 

Darian Irlbeck, Tri-Center (43-9) Tucker Black, Eddyville-Blakesburg (9-6)

Irlbeck wins 10-3

 

145

Trevor Paulsen, Tri-Center (40-2) vs Vance Kirka, Iowa Valley (40-21)

Paulsen, lost by injury default, eliminated

 

152

Josh Matusik, Woodbine (38-14) vs Caden Doll, Lynnville-Sully (27-9)

Matusik lost 9-4, eliminated

 

160

Austin Laabs, Guthrie Center (40-16) vs Luke Kramer, Maquoketa Valley (35-15)

Laabs wins by pin

 

Tyler Hein, Panorama (31-15) vs Zach Jones, Okoboji (38-8)

Hein loses 12-6, eliminated

 

182

Austin Kline, Tri-Center (39-12) vs Terry Mooty, Dike New-Hartford (40-6)

Kline lost by pin, eliminated

 

195

Chris Bridgeford Logan-Magnolia (44-3) vs Knute Severson ClarionGoldfield (29-9)

Bridgeford wins 5-2

 

220

Evan Schnack, Underwood (32-10) vs Robert Lockhart, Iowa Valley (36-19)

Schnack wins by pin