KSOM Weekends
12:00am - 6:00pm
KSOM Weekends
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

CLASS 2A STATE TOURNAMENT FIRST ROUND AND CONSOLATION RESULTS


 

106

Darrian Schwenke, Atlantic (35-0) vs Colton Milosevich, Woodward-Granger (17-5)

Schwenke wins by fall :32

 

Mason Miller, Winterset (38-3) vs Trevor Murano, Dallas Center-Grimes (37-5)

Miller wins 5-1 

 

113

Jared Eischeid, Kuemper (39-0) vs Zach Less, West Delaware (35-9)

Eischeid lost 4-3

 

Derek Miller, Winterset (41-3) vs Max Thomsen, Union-LaPorte City (43-1)

Miller lost 4-0

 

120

Blake Luna, Clarinda (41-2) vs Sawyer Farris, NL/WMU (42-0)

Luna lost 8-2

 

126

Zach Goodrich, Creston (35-13) vs Colton McCrystal, Sergeant Bluff-Luton (41-1)

Goodrich loses 8-1 

 

132

Rob Young, Atlantic (46-4) vs Jordan Roths, New Hampton (37-3)

Young lost by fall 2:52

 

Walker Marshall, Missouri Valley (47-1) vs Adam Staudt, Charles City (22-9)

Marshall wins by injury default

 

138

Jake Marlin, Creston (47-1) vs Caleb White, Albia (15-7)

Marlin wins by fall 1:14

 

John Schwarte, Harlan (40-6) vs Bryce Wignall, PCM-Monroe (27-8)

Scwarte wins 8-4

 

145

Juwan Parrish, Creston (42-4) vs Jarrett Paulson, Solon (37-12)

Parrish win by fall :48

 

152

Cody Morris, Bedford/Lenox (40-5) vs Drew Niebuhr, Perry (41-7)

Morris lost by fall

 

David Thompson, Creston (37-8) vs Keegan Mumma, ADM (45-2)

Thompson lost 5-2

 

160

Derek Stork, Atlantic (44-4) vs Nolan Zumbach, West Delaware (35-9)

Stork wins 5-4

 

Trevor Frain, Creston (44-8) vs Chase Shedenhelm, Denver-Tripoli (34-2)

Frain lost 1-0

 

170

Matt Williamson, Atlantic/CAM (38-10) vs Seth Davisson, Fairfield (32-7)

Williamson loses 5-1

 

Cole Bonde, Bedford/Lenox (39-11) vs Blake Beckman, Mediapolis (39-7)

Bonde lost 10-0

 

182

Seth Esaias, Red Oak (46-0) vs Sean Fitzgerald, Sergeant Bluff-Luton (35-7)

Esaias wins by fall

 

Scott Brockman, Clarinda (23-22) vs Ethan Lindquist, Laurens-Marathon (37-2)

Brockman lost by fall

 

195

Keaton Hulett, Creston, (46-2) vs Joe Roll, Osage (35-8)

Hulett

 

220

Blake Glenn, Winterset (38-7) vs Dalton Rumley, Central Decatur (27-5)

Glenn wins by fall

 

Cass Weitl, Kuemper (35-7) vs Chad Pohlmeier, Bondurant-Farrar (40-9)

Weitl wins 5-3

 

285

Collin Bevins, Creston (48-1) vs Sean Esler, Assumption (33-14)

Bevins wins by fall :39

 

Austin Conrad, Atlantic (36-9) vs Creighton Fox, Central Clinton (37-3)

Conrad wins 3-2 OT

 

Consolation

 

113

Jared Eischied, Kuemper (39-1) vs Jackson Agey, Van Meter (29-10)

Eischied wins 14-2

 

Derek Miller, Winterset (41-4) vs Nathan Macki, Ballard (33-12)

Miller wins 17-2

 

120

Blake Luna, Clarinda (41-3) vs Kyle Juilovec, Mt. Vernon (26-12)

Luna wins 10-5

 

126

Zach Goodrich, Creston (35-14) vs Drew Foster, Mediapolis (39-9)

Goodrich lost 8-0, eliminated

 

132

Rob Young, Atlantic/CAM ( 44-5) vs Dillon Newton, Davis County (40-8)

Young wins 3-0

 

152

Cody Morris, Bedford/Lenox (40-6) vs Dylan McLaughlin, Union (39-11)

Morris loses 5-3 OT, eliminated

 

David Thompson, Creston-OM (37-9) vs Jake Voss, West Delaware (39-4)

Thompson loses 9-6

 

160

Trevor Frain, Creston-OM (44-9) vs Sam Pickard, North Polk, (21-7)

Frain wins 1-0

 

170
Matt Williamson, Atlantic/CAM, (38-11) vs Adam Knier, Dubuque Wahlert (39-6)

Williamson loses 1-0, eliminated

 

182

Scott Brockman, Clarinda (23-23) vs Zach Findlow, PCM-Monroe (25-9)

Brockman lost 10-7, eliminated