KSOM Weekends
12:00am - 6:00pm
KSOM Weekends
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

FINAL CLASS 1A WRESTLING RANKINGS FROM THE PREDICAMENT.COM



Class 1A Team Rankings
1 Don Bosco (6)
2 Clarion-Goldfield (7)
3 Nashua Plainfield (6)
4 Woodbury Central (5)
5 Alburnett (5)
6 Underwood (5)
7 North Linn (3)
8 Martensdale-St Marys (5)
9 Lisbon (4)
10 Tri-Center Neola (4)

Class 1A Individual Rankings
106
1 Hunter Washburn (Fr.) Alburnett
2 Blake Dietz (Sr.) Nashua Plainfield
3 Tyler Dalen (Sr.) Graettinger Terril
4 Taylor Curtis (Jr.) Underwood
5 Kaden McClintock (So.) Ft Dodge St Edmond
6 Gable Verschoor (Fr.) Woodbury Central
7 Isiah Brandt (Fr.) Sumner Fredericksburg
8 Chase Exline (Jr.) Durant
9 Dylan Gibson (So.) Martensdale-St Marys
10 Jimmy Abell (Fr.) Colfax Mingo
113
1 Jordan Bremer (Sr.) Woodbury Central
2 Zach Welter (Sr.)  North Linn
3 Sawyer Amling (Fr.) Edgewood Colesburg
4 Kyler Kiner (So.) Ogden
5 Travis Cole (So.) Highland Riverside
6 Aaron Bartenhagen (Jr.) Durant
7 Evan Hansen (Fr.) EHK-Exira
8 Ethan Reynek (Sr.)  Logan Magnolia
9 Blake Marolf (Fr.) Eddyville Blakesburg
10 JD Rader (Fr.) South Hamilton
120
1 Andrew Foutch (Jr.) Underwood
2 Lincoln Monroe (Sr.)  Valley, Elgin
3 Aaron Anderson (Sr.) Clarion Goldfield
4 Nathan Ryan (Sr.) Woodbury Central
5 Charlie Jones (Jr.) Waterloo Columbus
6 Drew Mangrich (Sr.) Don Bosco
7 Quinton Doiel (Sr.) Logan Magnolia
8 Collin Kolars (Jr.) BGM Brooklyn
9 Jeren Glosser (Fr.) Eddyville Blakesburg
10 Taylor Hagen (Sr.) Martensdale-St Marys
126
1 Tyler Shulista (Sr.)  Alburnett
2 Chet Utesch (Sr.) Akron Westfield
3 Dylan Rhoads (Jr.) Don Bosco
4 Jason Crosby (Jr.) Eddyville-Blakesburg
5 Kyle White (Jr.)  Central Springs
6 Noah Irons (So.) Lake Mills
7 Nick Drenth (Sr.) HMS
8 Caleb Smothers (Sr.) Manson NW Webster
9 Blair Kerkhoff (Sr.) Audubon
10 Kole Stapes (Sr.) Martensdale-St Marys
132
1 David Walker (Sr.)  Martensdale-St Marys
2 Austin Demuth (Sr.)  Don Bosco
3 Kyle Blocker (Jr.) West Marshall
4 Kolbi Kohl (Sr.) Lisbon
5 Jess Hahn (Sr.) Highland Riverside
6 Marcus Peterson (Sr.) Clarion Goldfield
7 Colton Martin (Jr.) Alburnett
8 Brady Meyer (Jr.) Sumner-Fredericksburg
9 Cameron Mennonoh (Sr.) Audubon
10 Cole Oltmans (Jr.) Akron-Westfield
138
1 Logan Mulnix (Sr.)  North Linn
2 Sam Solis (Sr.) Clarion Goldfield
3 Scott Weber (Sr.) Don Bosco
4 Payton Rice (So.) Manson NW Webster
5 Cody Marks (Sr.) Nashua Plainfield
6 Ryan Joint (Jr.) West Central Valley
7 Carter Funke (Jr.) Maquoketa Valley
8 Steven Schaffer (Sr.) Maple Valley AO
9 Darrian Irlbeck (Jr.) Tri-Center Neola
10 Jake Mize (Jr.) Woodbury Central
145
1 Robert Walker (Sr.) Martensdale-St Marys
2 Trevor Paulson (Sr.) Tri-Center Neola
3 Ben Huber (Sr.) Hudson
4 Grant Henderson (Jr.) Alburnett
5 Tyler Foubert (So.) Tri-County-Montezuma
6 Mike Novotny (Sr.) Underwood
7 Jake Slocum (Sr.) West Branch
8 Spencer Kelley (Sr.) Rockford
9 Teddie Harvey (Jr.) Ft Dodge St Edmond
10 Joshua Parker (Jr.) SE Warren
152
1 Loren Williams (Jr.) Tri Center-Neola
2 Tait Simpson (Sr.) Lisbon
3 Christian Miller (Sr.) Nashua Plainfield
4 Luke Sommerlot (Sr.) Pocahontas
5 Jake Hogan (So.) Don Bosco
6 Brett Flynn (Sr.) HMS
7 David Athey (Jr.) Underwood
8 Maxx Schultz (Sr.) Clarion Goldfield
9 Brady Bailey (Jr.) Emmetsburg
10 Caden Doll (So.) Lynnville Sully
160
1 Drake Fanslau (Sr.) Underwood
2 Brady Kime (Sr.) Sumner-Fredericksburg
3 Mark Weber (Sr.) Don Bosco
4 Taylor Wedeking (Sr.) Nashua-Plainfield
5 Nick Schany (Jr.) Emmetsburg
6 Jacob Meehan (Jr.) MMC
7 Zach Jones (Sr.) Okoboji
8 Jake Haberman (Jr.) Clarion-Goldfield
9 Dylan Windfield (So.) Alburnett
10 Jesse East (Sr.) BGM Brooklyn
170
1 Brendan Schott (Jr.) North Linn
2 Brett Roberts (Sr.) Eddyville-Blakesburg
3 Jacob Pearson (Sr.) MMC
4 Dalton Ciavarelli (Jr.) Clarksville
5 Kory Schmelzer (Sr.) Corning
6 Andrew Wellick (Jr.) Emmetsburg
7 Andrew de Regnier (Sr.) English Valleys
8 Zach Holthaus (Sr.) Nashua Plainfield
9 Ben Wellman (So.) Tri-Center Neola
10 Ryder Clark (Jr.) West Hancock
182
1 Jared McCoy (Sr.) Woodbury Central
2 Tanner Taylor (Sr.) Okoboji
3 Andy Glaser (Sr.)  Nashua Plainfield
4 Gunnar Clark (Jr.) West Hancock
5 Austin McCartan (Jr.) Emmetsburg
6 Vinnie Harvey (So.) Ft Dodge St Edmond
7 Ryan Leonard (Jr.) Midland Wyoming
8 Nathan Brincks (Sr.) South Winneshiek
9 Mackenzie Housman (Sr.) Oakland Riverside
10 Troy Hunt (Sr.) Maquoketa Valley
195
1 Chris Bridgeford (Sr.) Logan Magnolia
2 Zac Schleugler (Sr.) West Hancock
3 Sawyer Kuboushek (Sr.)  South Winneshiek
4 Knute Seversen (Sr.) Clarion-Goldfield
5 Caleb Ciavarelli (Sr.) Clarksville
6 Ryan Parmely (Fr.) Maquoketa Valley
7 Connor Johnston (Sr.) Tri-County-Montezuma
8 Sam Van Ginkel (Sr.) Hull Western Christian
9 Trenton Geer (Sr.)  Treynor
10 Cade Jones (Jr.) West Branch
220
1 Nick Schmelzer (Sr.) South Winneshiek
2 Mitch Gambrill (So.) Clarion-Goldfield
3 Ryan Rodenborn (Sr.) Ft Dodge St Edmond
4 Michael Davidson (Jr.)  Ridge View
5 Preston Russell (Sr.) Lisbon
6 Alexander Cutshall (Sr.) Aplington Parkersburg
7 Zach Corman (Sr.) Van Buren
8 Trevor Van Den Top (Sr.) Hull Western Christian
9 Logan Melby (Jr.) Logan Magnolia
10 Tyler Hoffman (Jr.) East Buchanan
285
1 Marco Naughton (Sr.) CB St Albert
2 Tyler Smith (Sr.) Lisbon
3 Joe Koehn (Sr.) Valley Elgin
4 Chris Schleugler (Jr.)  West Hancock
5 Nick Fett (Sr.) Audubon
6 Brandon McCracken (Jr.) Aplington Parkersburg
7 Logen Bonnema (Sr.) West Sioux Hawarden
8 Logan Schafer (Sr.)  Ridge View
9 Dillon Suhr (Jr.) Guthrie Center
10 Tyler Yonkovic (So.) Maquoketa Valley