Racing Country
5:00pm - 7:00pm
Racing Country
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

DISTRICT FOOTBALL ASSIGNMENTS RELEASED BY IAHSAA


(Area) District football assignments have been released by the Iowa High School Athletic Association. Several area teams changed either classes or districts. Some of the area teams moving down a class include Exira-EHK from Class A to 8-Player, Corning from Class A to 8-Player, Audubon from Class 1A to A, and Griswold from Class 1A to A. Here is a rundown of the area teams and what district the area teams will compete in for the next two years.

 

8-Player District 6

Adair-Casey

Ankeny Christian Academy

Colo-Nesco

East Greene, Grand Junction

East Union, Afton

Grandview Park Baptists, Des Moines

Lamoni

Mormon Trail, Gardon Grove

Murray

 

8-Player District 7

Ar-We-Va

Boyer Valley, Dunlap

Charter Oak-Ute

Coon Rapids-Bayard

Exira-EHK

Glidden-Ralston

Heartland Christian

West Harrison, Mondamin

Woodbine

 

8-Player District 8

CAM

Corning

Essex

Fremont-Mills, Tabor

Lenox

Nishnabotna

Sidney

Stanton

Villisca


Class A District 7

Audubon

Bedford

Earlham

Guthrie Center

Madrid

Martensdale-St. Marys

Woodward Academy

Woodward-Granger

 

Class A District 8

AHST

East Mills

Griswold

Logan-Magnolia

Riverside

Underwood

West Monona

Westwood


Class 1A District 2

IKM-Manning

Manson Northwest Webster

Maple Valley-Anthon-Oto

Pochahontas Area

Ridge View

Sioux Central, Sioux Rapids

St. Edmond, Fort Dodge

 

Class 1A District 7

Central Decatur

Colfax-Mingo

Des Moines Christian

Mount Ayr

Ogden

Pella Christian

Van Meter

 

Class 1A District 8

Missouri Valley

Nodaway Valley

Panorama

St. Albert

Treynor

Tri-Center

West Central Valley


Class 2A District 8

Clarinda

Clarinda Academy

Jefferson-Scranton/Paton-Churdan

Kuemper Catholic

OA-BCIG

Red Oak

Shenandoah


 

Class 3A District 1

ADM

Atlantic

Creston/Orient-Macksburg

Glenwood

Harlan

Lewis Central

Perry

 

Class 3A District 2

Bishop Heelan Catholic

Carroll

Denison-Schleswig

LeMars

Sergeant Bluff-Luton

Spencer

Storm Lake


 

Class 4A Division 1

CB Thomas Jefferson

Des Moines, Abraham Lincoln

Indianola

Soux City, East

Urbandale

WDM Valley

 

Class 4A Division 4

CB Abraham Lincoln

DM East

DM Roosevelt

Sioux City West

Southeast Polk

Waukee