KSOM Weekends
12:00am - 9:00am
KSOM Weekends
Make A Request
 
Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Latest Sports Stories

Friday night football scores, September 16, 2011


Class 4A 

Des Moines Roosevelt 16 Council Bluffs, Thomas Jefferson 13 

CLASS 3A: 

District 1
Carroll 42, Harlan 20
Creston 27, Atlantic 20
Winterset 38, Red Oak 16
Lewis Central 35 Glenwood 0

District 2 

Boyden-Hull/Rock Valley 27, Bishop Heelan Catholic, Sioux City 17
Denison-Schleswig 49, Storm Lake 28
LeMars 28, Spencer 21
MOC-Floyd Valley 21, Sergeant Bluff-Luton 0

CLASS 2A: 

District 2
JSPC, Jefferson 14, Maple Valley-Anthon-Oto 7
Kuemper Catholic, Carroll 10, South Central Calhoun 8

District 8
Interstate 35, Truro 41, Clarke, Osceola 13
PCM, Monroe 55, Shenandoah 18
Pella Christian 24, Clarinda 6

CLASS 1A: 

District 1 

Hinton 55, Westwood, Sloan 6
Lawton-Bronson 21, IKM-Manning 10
Manson Northwest Webster 47, West Monona, Onawa 6
Prairie Valley, Gowrie 34, Ridge View 20 

District 7 

Central Decatur, Leon 38, Pleasantville 16
Mount Ayr 28, Nodaway Valley 20
Panorama, Panora 38, Des Moines Christian 0
West Central Valley, Stuart 46, Wayne, Corydon 0

District 8 

Audubon 46, Clarinda Academy 20
Griswold 12, Underwood 0
Logan-Magnolia 35, Treynor 7
St. Albert, Council Bluffs 43, Tri-Center, Neola 6 

CLASS A: 

District 7 

Bedford 61, Martensdale-St. Mary's 14 (ND)
EHK-Exira 41, Van Meter 33 (ND)
Earlham 21, A-H-S-T, Avoca 14 (ND)
Guthrie Center 14, Riverside, Oakland 13 (ND)
Madrid 47, Belmond-Klemme 0 (ND)
Southeast Warren, Liberty Center 20, Corning 9 (ND)

District 8 

Bedford 61, Martensdale-St. Mary's 14 (ND)
EHK-Exira 41, Van Meter 33 (ND)
Earlham 21, A-H-S-T, Avoca 14 (ND)
Guthrie Center 14, Riverside, Oakland 13 (ND)
Southeast Warren, Liberty Center 20, Corning 9 (ND)

CLASS 8: 

District 6
Adair-Casey 56, CAM, Anita 17
East Union, Afton 55, Ankeny Christian Academy 3
Lenox 51, Lamoni 38
Murray 52, Mormon Trail, Garden Grove 6

District 7 

Ar-We-Va, Westside 13, Boyer Valley, Dunlap 6
East Greene, Grand Junction 66, Charter Oak-Ute 28
Glidden-Ralston 66, Villisca 14 (ND)
Coon Rapids-Bayard 20 Woodbine 14 

District 8 

Fremont-Mills, Tabor 69, Essex 6
Glidden-Ralston 66, Villisca 14 (ND)
Stanton 42, Nishnabotna 7
East Mills 57 Sidney 20